jazykové nahrávky

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla, zda v posledních letech vyšel v odborné filologické literatuře nějaký článek zabývající se otázkou pořizování nahrávek pro dialektologický výzkum, případně pro sociolingvistický výzkum - za jakých podmínek nahrávky provádět, výběr respondentů apod. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, bohužel jsme nenalezli článek, který by podával konkrétní informace o pořizování nahrávek pro jazykové výzkumy. Snad Vám pomohou níže uvedené články, které pojednávají o výzkumu mluveného jazyka. Je možné. že zde budou zmíněny i metody výzkumů. Záznamy článků dohledáte v bázi ANL (Články v českých novinách, časopisech a sbornících ) na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Dostupnost periodik, ve kterých se články vyskytují, pak zjistíte pomocí Souborného katalogu periodik ČR (SKC/P) na stejné adrese.

* BACHMANNOVÁ, Jarmila. Svědectví archivních magnetofonových nahrávek o jazyce českých enkláv v Polsku. In: Naše řeč. Roč. 84, č. 4 (2001), s. 184-191. ISSN 0027-8203.

* MÜLLEROVÁ, Olga; HOFFMANNOVÁ, Jana. Čeština spisovná, hovorová, obecná... a hlavně mluvená (v současné komunikace a v současném výzkumu). In: Slovo a slovesnost. Roč. 58, č. 1 (1997), s. 42-54. ISSN 0037-7031.

* ČERMÁK, František; SGALL, Petr. Výzkum mluvené češtiny: jeho situace a potřeby. In: Slovo a slovesnost. Roč. 58, č. 1 (1997), s. 15-25. ISSN 0037-7031.

Dále Vám uvádíme články a monografii, které se vztahují k Českému národnímu korpusu (více info o něm na www: http://ucnk.ff.cuni.cz/co_je_korpus.php). Zde by také mohly být uvedeny informace o získávání nahrávek pro mluvený korpus, které jsou následně přepisovány do počítače.

* KODÝTEK, Vilém. Mluvená čeština v Praze a Brně: sonda do mluvených korpusů. In: Slovo a slovesnost. Roč. 68, č. 1 (2007), s. 23-37. ISSN 0037-7031.

* HLAVÁČKOVÁ, Dana. Korpus mluvené češtiny z brněnského prostředí a jeho morfologické značkování. In: Slovo a slovesnost. Roč. 62, č. 1 (2001), s. 62-70. ISSN 0037-7031.

* KOPŘIVOVÁ, Marie (ed.); WACLAWIČOVÁ, Martina (ed.). Čeština v mluveném korpus. Vyd. 1.. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny : Ústav Českého národního korpusu, 2008. 273 s. ISBN 978-80-7106-982-9.
Stručně obsah: Témata knihy, první svého druhu, zahrnují široké pole od problematiky budování mluvených korpusů přes zkoumání obecných rysů mluvenosti a variantnosti v mluveném jazyce až po různé aspekty gramatického popisu mluveného jazyka.

Na webových stránkách ČNK se také můžete dočíst o korpusech mluveného jazyka, informace se zobrazí po kliknutí na vybraný korpus, viz. dostupné
korpusy na http://ucnk.ff.cuni.cz/struktura.php .
Na adrese http://ucnk.ff.cuni.cz/dohody.php naleznete dohodu, která je uzavíraná s poskytovateli textu.

Můžete také zkusit kontaktovat ČNK, zda by Vám jeho pracovníci nepodali bližší informace přímo z jejich praxe, kontakty viz http://ucnk.ff.cuni.cz/kdejsme.php .