Jasnost proměnné hvězdy

Text dotazu

Kdy je proměnná hvězda jasnější? V době expanze nebo v době smrštění?

Odpověď

Dobrý den,
existuje několik druhů proměnných hvězd: pulsující, eruptivní a explozivní. Dále ještě existují hvězdy, jejichž pozorovaná proměnlivost má geometrické příčiny a jsou tedy jen zdánlivě proměnlivé.
Proměnlivost světelnosti u pulsujících proměnných hvězd je dána změnou opacity (propustnosti pro záření). Určité vrstvy hvězdy jsou málo propustné a hromadí se pod nimi energie. Její uvolnění způsobí zprůhlednění vrstvy a následné rozpínání hvězdy. Hvězda je tedy nejjasnější v době expanze.

Zdroje:
Hvězdy. In: ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITY V PLZNI. Fakulta pedagogická. Astronomia : astronomie pro každého [online]. Poslední editace 15. ledna 2010 [cit. 2012-01-16]. Dostupné z: http://astronomia.zcu.cz/hvezdy/promenne/704-promenne-hvezdy

Další literatura:
Transiting planets : proceedings of the 253th [i.e. 253rd] Symposium of the International Astronomical Union held in Cambridge, Massachussets. PONT, Frederic, SASSELOV, Dimitar, HOLMAN, Matthews, eds. Cambridge : Cambridge University Press, c2009.IAU symposium proceedings series. ISBN 978-0-521-88984-1.
PERCY, John R. Understanding variable stars. Cambridge : Cambridge University Press, c2007. ISBN 978-0-521-23253-1.
GOOD, Gerry A. Observing variable stars. London : Springer, 2003. ISBN 1-85233-498-3.