Jar. Prochazka,malir

Text dotazu

Mam obraz,podepsany:Jar.Prochazka a nevim nic o tom maliri.Muzete mi nejak pomoct?

Odpověď

Dobrý den, odpověď Vám citujeme z níže uvedených zdrojů:

„Procházka Jaroslav, malíř, kreslíř – Narozen 29.11.1919 v Praze. Studoval profesuru kreslení na ČVUT v Praze. Věnoval se především figurální tvorbě, ale maloval i zátiší a krajinu. Vystavoval mj. 1946 na pražské výstavě Český národ Rudé armádě. Člen Sdružení výtvarníků ČR, s nímž vystavuje (např. 2000 – Praha, Muzeum policie ČR).“ Zdroj: MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998- . sv. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-00-0.

„Procházka Jaroslav – * 29.11.1919 v Praze. Malíř, kreslíř v Kyjích u Prahy. Studie: vys. uč. techn. V Praze (obor profesury kreslení). Obeslal člen. výstavu kreseb S.V. v Praze“. Zdroj:  TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. [2. vyd.]. V Praze: Rudolf Ryšavý, 1936. 792 s., [1] l. obr. příl."

„ Procházka Jaro. * 244/4/1886 v Praze Vyšehradě, zemřel 1949. Malíř měst a figuralista i grafik v Praze. Žák um. prům. školy v Praze u prof. Jakesche v l. 1900 až 1904. R. 1931 obdržel výroční cenu, akademie věd a umění za soubor obrazů evropských měst. Do r. 1934 byl jednatelem J.U.V. v Praze, pak výstavním komisařem J.U.V. v Praze. R. 1915 byl na akademii v.u. v Praze , ale studia přerušena světovou válkou, kterou prožil jako plukovní malíř. Studijní cesty: Solnohrad, Paříž, Norimberk, Itálie, Jugoslávie (1925), Belgie, Londýn. Poprvé počal vystavovati v K.J., kde přijata byla jeho grafika „ Přístaviště v Podskalí“ (1905) a má první úspěch s krajinou „Černá skála u Petrovic“. Pak zúčastnil se jarních oslav v K.J. Byl to jeho rodný Vyšehrad a Podskalí, jež učinilo jeho dráhu  jako malíře portrétistu  měst, ač byl figuralistou. Po převratu maloval podobizny některých pražských osobností, ale vrátil e zase brzy k městským námětům. Jako člen J.U.V. vystavoval na všech členských výstavách v Praze i na venkově. V cizině v Bergenu, Oslo, Kadani aj Vlastní soubory měl na výstavách J.U.V. v Moravské Ostravě (kde před svými obrazy dolů a hutí vítkovických pracuje v dolech, aby poznal práci horníků), Olomouci, Rakovníku a r. 1927 s Fr. Uprkou v Kroměříži (91 prací). Největší výstavu svého díla měl r. 1936 v J.U.V. v Praze (160 olejomaleb, studii, kreseb, grafiky). R. 1931 byl poctěn výroční cenou České akademie věd a umění v Praze za soubor evropských měst. Od něho jsou i některé litografie. Některé práce: „Praha z bašty od Klárova“, „Mlýny na Čertovce“, „Vysoké pece Vítkovské“ (gal. hl. m. Prahy), „Ave Maria“, „Jarmark na náměstí“ (gal. města Olomouce), „Pozimní trh květinový“, „Náměstí v Kroměříži“, a „Podzimní Praha“ (gal. města Kroměříže), „Vnitřek kostela piaristického“, (arcibiskup. Galerie v Kroměříži), „Děvče z Rusavy“, „ Valach z Rusavy“, „Trh v Brně“, „Mozartova Bertramka v Praze“ (1928), „Zeleninový trh v Praze“, „Průtrž nad Prahou“, „Lovaňská katedrála“, „ Trh v Londýně“, „Ráno v Paříži“, „Rybí tržnice v Benátkách“, „Bruggy“, „Trh v Liége“, „Trh na obrazy v Paříži“ (maj. min. zahraniční), „Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně“, „Květinový trh v Praze“, „Praha z Troje“.“ Zdroj: TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. [2. vyd.]. V Praze: Rudolf Ryšavý, 1936. 792 s., [1] l. obr. příl.

Více informací se nám o malířích nepodařilo získat. Zkuste se případně borátit na odborníky v galeriích.

Použité zdroje

Zdroje k heslům:
TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. [2. vyd.]. V Praze: Rudolf Ryšavý, 1936. 792 s., [1] l. obr. příl.
MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998- . sv. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-00-0.

Internetové zdroje:
http://www.galerie427.cz/?a/jaroslav_prochazka
http://cs.wikipedia.org/wiki/Proch%C3%A1zka
http://www.amaterskedivadlo[…]p?data=osobnost&id=7129