Jan Palach

Text dotazu

Je skutečně možné, že by se Jan Palach nechtěl upálit na protest proti okupaci, jak říká p. poslanec Zaorálek (podle něj se měli upalovat vícekrát) http://www.parlamentnilisty[…]i-do-stejneho-bahna-262240. Další dotaz by pak směřoval k tomu, zda-li existuje nějaká nahrávka, ve které by Palach řval PÁLÍ, PÁLÍ - tento názor jsem zase slyšel od jedné starší paní, kterou to tak prý učili. Děkuji za odpovědi

Odpověď

Dobrý den,

o Janu Palachovi bylo napsáno velké množství knih a článků, které jsou k dispozici nejen v naší knihovně. Vyjadřovali se k jeho činu různí autoři a také je různě hodnotili a hodnotí do dnes. Kterému z nich lze věřit, to si ale musíte určit sám.

Domníváme se, že motivem činu Jana Palacha byl pokus zaktivovat veřejnost v odporu proti sklouznutí do starých pořádků, probudit je z lhostejnosti a připomenout jim atmosféru srpnových dnů roku 1968.

Nahrávka z místa upálení nejspíš neexistuje už proto, že vše se strhlo velmi rychle a kolemjdoucí měli jinou starost, než nahrávat, co se děje. Očití svědkové vypovídali nejen bezprostředně po činu, ale i později, kdy se dostali z určitého šoku. Jejich vzpomínky jsou zaznamenány i  v několika knihách. V jedné z nich čteme: "Přímými svědky Palachova činu se stali také manželé Miloš a Marta Indrovi z Hradce Králové, jejichž výpověď zachytila naše tamní redaktorka...dosavadní zjištění vyvracejí nepodložená tvrzení, jako např. že Jan Palach křičel, jak ho to pálí, atd."

Čerpáno z: CULEK, Josef. Jan Palach. Dokument č. 1 (ze soukromého archivu zpracovatele). Praha: Práce, 1990.