Jan Lier

Text dotazu

Dobrý den.

Zajímám se o osobu spisovatele a dramaturga Národního divadla Jana Liera
(1852, Kutná Hora - 1917, Praha). Můžete mi prosím poradit, kde bych mohl
najít informace k jeho osobě, rodině a předcích?

Odpověď

Dobrý den,

jméno Jana Liera zmiňuje řada biografických slovníků a encyklopedií, zejména staršího vydání, např. Ottův slovník naučný, Ottův slovník naučný nové doby, Masarykův slovník naučný a další. Jejich přehled uvádí World Biographical Index Online (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#wbi ), online rejstřík k mikrofišové kolekci World Biographical Archives (bližší informace na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mikrofise.htm ), která obsahuje i Český a slovenský biografický archiv. Online rejstřík je placenou databází, v Národní knihovně ČR jej mohou využívat pouze registrovaní uživatelé s platným čtenářským průkazem, a to buď přímo z knihovny, nebo přes vzdálený přístup odkudkoliv (http://www.nkp.cz/pages/page.php3nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104). V rejstříku se dozvíte nejen informace o jednotlivých zdrojích, které hledanou osobnost zmiňují, ale získáte také přesné označení mikrofiší, na kterých se nacházejí plné texty z těchto zdrojů, a to vše ke konkrétní osobě na jednom místě. Mikrofišová kolekce je přístupná ve studovně Referenčního centra NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm ) i pro čtenáře, kteří mají pouze jednodenní vstupenku do studoven. Z mikrofiší je případně možné také tisknout.

Pokud by Vás zajímal i přehled děl, jejichž je Jan Lier autorem, můžete je vyhledat v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) nebo v databázi České národní bibliografie (http://aleph.nkp.cz/cze/cnb ). Nenalezli jsme bohužel žádnou publikaci, která by se Janu Lierovi přímo věnovala, ani žádnou jeho bibliografii, nicméně v dalších zdrojích se nám podařilo vyhledat několik článků, které by Vám mohly nabídnout další informace.

V článkové databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ):

JEŽKOVÁ, Petra. Obležen národem dramatiků: ze stolu dramaturga Národního divadla na konci 19. století / Petra Ježková. Rubrika: Studie. In: Divadelní revue. ISSN 0862-5409. Roč. 21, č. 1 (2010), s. 68-89

* Lier, Jan, 1852-1917 * Národní divadlo v Praze * národní divadla -- Česko

-- 19. stol. * divadelní dramaturgie -- Česko -- 19. stol.

V bibliografické databázi Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz ):

NOVOTNÝ, Vladimír. Prozaický zpět Lierův: Píseň míru. In: Perla v hrubé kazajce. Sborník příspěvků z konference věnované drobné české próze druhé poloviny 19. století. Klatovy 11. a 12. listopadu 2004. Klatovy, Městská knihovna 2005, s. 57-63.

- dějiny literatury; spisovatelé; Lier Jan [1852-1917]

Dále v bibliografických databázích české literární vědy, které spravuje Ústav pro českou literaturu AV ČR:

1) Bibliografie od r. 1961 (http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio ):

NERUDA, Jan. Dopisy III. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1965. - 659 s. - (Knihovna klasiků - Spisy J. N. ; sv. 39) [Svazek obsahuje 817 dopisů z let 1857-1891 adresovaných různým adresátům; s dodatky k Dopisům I, vysvětlivkami, seznamem adresátů a jmenným rejstříkem ke 3 sv. Dopisů.]

-> Eduard Albert ; Jakub Arbes ; Václav Beneš Třebízský ; Svatopluk Čech

-> ;

Adolf Černý ; Josef Durdík ; Karel Jaromír Erben ; Jan Herben ; František Herites ; Ignát Herrmann ; Josef Holeček ; Otakar Hostinský ; Svetozár Hurban Vajanský ; Alois Jirásek ; Eliška Krásnohorská ; Jaroslav Kvapil ; Karel Leger ; Jan Lier ; Terezie Macháčková ; Josef Svatopluk Machar ; Sofie Podlipská ; Rudolf Pokorný ; Faustin Serafínský Procházka ; Karel Václav Rais ; Josef Václav Sládek ; Antal Stašek ; Karolina Světlá ; Josef Štolba ; František Adolf Šubert ; Božena Viková-Kunětická ; Václav Vlček ; Jaroslav Vrchlický ; Julius Zeyer

KRULIŠOVÁ, Jarmila - PATEJDLOVÁ-JANÍČKOVÁ, Jaroslava. Z pozůstalosti Františka Nováka. In: Sborník Národního muzea v Praze. Řada C - literární historie. Roč. 7, č. 2, s. 53-76. - 1962 [Soubor korespondence z let 1866-1902.]

-> František Novák ; Svatopluk Čech ; Ladislav Quis ; Josef Barák ;

-> Josef

Šmaha ; Jan Neruda ; František Ladislav Rieger ; Jan Lier ; Alois Jirásek

HAMAN, Aleš. "Zapomenutí" žánroví realisté. In: Česká literatura. - Roč. 9, č. 1 (únor), s. 69-71. - 1961.

[Recenze uvedených knih; též o díle J. Liera a o souvislostech žánrové literatury s ostatní realistickou tvorbou.]

-> Maloměstské obrázky [prózy] / František Herites # Pražské figurky

-> [prózy]

/ Ignát Herrmann

-> Jan Lier

MARTÍNEK, Jiří. Rodné domy v Čechách, na Moravě, ve Slezsku. 1. vyd. - Praha

: Olympia, 2010. - 166 s., 8 s. fot.

[Průvodce po rodných domech významných českých osobností (jednotlivé texty uvádí polohu, přístup, praktické informace, medailonek místa a osobnosti a informace o okolí), mj. o uvedených osobnostech literárního života; - s Úvodem (s. 5-6), Seznamem lokalit (s. 161-162) a rodáků (s. 163-166).]

-> Karel Hynek Mácha ; Jan Neruda ; Eliška Krásnohorská ; Karolína

-> Světlá ;

Egon Ervín Kisch ; Franz Kafka ; Jaroslav Foglar ; Franz Werfel ; Václav Havel ; Jaroslav Hašek ; Marie Pujmanová ; Tereza Nováková ; Julius Fučík ; Jan Werich ; Jakub Arbes ; Josef Lada ; Jára Cimrman ; Jaroslav Seifert ; Vladimír Neff ; Josef Jungmann ; Mikuláš Dačický z Heslova ; Jan Erazim Vocel ; Josef Kajetán Tyl ; Jiří Orten ; Jan Lier ;.

2) Retrospektivní bibliografie 1770-1945

(http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=ret ) - zde jsme při zadání výrazu lier$ (znaménko "$" umožňuje pravostranné rozšíření výrazu o libovolný počet znaků) do pole Předmět získali 69 článků, při zadání do pole Název 8 citací článků.

Plný text úryvku k Janu Lierovi jsme nalezli také v díle F.X. Šaldy (http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/soubory/FXS/KP10/35.pdf ) prostřednictvím Edice E, která nabízí digitalizovanou podobu vybraných zdrojů, které se váží k činnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

V neposlední řadě lze využít bibliografii Divadelního ústavu (http://db.divadelni-ustav.cz/fdb_biblio/index.php ), kde jsme po vyhledávání v autoritách získali odkazy na tři články k Janu Lierovi. Bibliografické oddělení Divadelního ústavu spravuje také některé fondy, které nejsou zatím dostupné na internetu, ale mají většinou podobu kartoték (http://www.divadelni-ustav.cz/cs/bibliograficke-oddeleni-2 ), v těch byste také mohl nalézt zajímavé informace.

Je možné čerpat rovněž z archivních fondů, osobní fond Jana Liera, který obsahuje doklady, korespondenci a další materiály, je k dispozici v literárním archivu Památníku národního písemnictví (http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-seznamy.php?id=1014&sk=l).

Další osobní fond Jana Liera je uložen ve Státním okresním archivu Kutná Hora, fond je přístupný k nahlížení. Podrobnější informace o fondu jsme získali z online databáze Archivní fondy a sbírky v České republice (http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/Default.aspx ).

Název fondu (sbírky):Lier Jan

Uloženo v archivu:Státní okresní archiv Kutná Hora Místo vzniku fondu (sbírky):Kutná Hora Časový rozsah:1876-1914

Metráž:0,02 bm zpracováno (z toho 0,02 bm inventarizováno), 0 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Lier Jan, 1852 - 1917 spisovatel, dramaturg Národního divadla v Praze, narozen v Kutné Hoře Tematický popis:Fond obsahuje korespondenci z l. 1876 - 1914, ilustrační materiál o původci fondu - materiál zasílaný synem Jana Liera, Milošem, autorovi připravované knihy Lierové, Františku Grimovi, z r. 1935; stručný životopis Jana Liera a přehled jeho děl b. d.; novinové výstřižky z l. 1883

- 1935. Ve fondu se též nacházejí písemnosti týkající se rodinných příslušníků z r. 1919.

Archivní pomůcky: POSPÍCHALOVÁ H.: LIER JAN, 1876 - 1914 (1935). Inventář, 2007, s. 13, ev.č. 128.

Doporučovali bychom nahlédnout také do tištěného Lexikonu české literatury (Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce / redigoval Vladimír Forst ... [et al.]. Praha: Academia, 1985-2008. 7 sv. ; 24 cm), který nabízí o autorech velmi podrobné informace, včetně odkazů na další sekundární zdroje.