Jan Karel Škoda - pseudonym

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na osobnost Jana Karla Škody (1810 - 1876), konkrétně na jeho pseudonym Příbramský. Užíval Jan Karel Příbramský či pouze Jan Příbramský?

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Hezký den,

co se týče jeho rodných jmen - oběma křestními jmény Jan Karel se důsledně až do své smrti podepisoval (Kredba, 1880, s. 9). Pod své literární příspěvky se rád podepisoval Příbramský, což ukazuje jeho velice kladný vztah k rodišti (Kredba, 1880, s. 13).

Lexikon české literatury (sv. 4 I., s. 648-649) uvádí tyto užívané pseudonymy: Příbramský, Jan Příbramský; a šifry: I.K.Š., Příb., Š., Šk.

Použité zdroje

FORST, Vladimír. Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. Praha: Academia, 2008, 5 sv. ISBN 80-200-0345-2.
KREDBA, Václav. Život a působení Jana Karla Škody. Praha: F.A. Urbánek, 1880, 214 s. Bibliotéka paedagogická.