Jan Jesenius, poprava

Text dotazu

Jak byl Janu Jeseniovi při popravě vytržen jazyk?

Odpověď

Dobry den, nize citovane zdroje popisuji vytrzeni jazyka Janu Jesenskemu - Jesseniovi nasledujicim zpusobem:

POLISENSKY, Josef. Jan Jesensky - Jessenius. Praha : Svobodne slovo, 1965. 160 s.
s. 81 - Do Vidne ke dvoru poslala prazska vysetrujici komise navrh, podle ktereho meli byt nejhure potrestani a nejstrasnejsim zpusobem popraveni Budovec, Slik a Jessenius. Prvni dva pry porusili prisahu, danou krali Ferdinandovi, a a proto jim mela byt utata prava ruka, Jessenius zhresil svym jazykem a ten mu mel byt vyrvan. Vsichni tri pak meli byt za ziva ctvrceni. Ostatni direktori meli byt vesmes popraveni.

PETRAN, Josef. Staromestska exekuce. 3. uprave a rozsirene vyd. Praha: Brana, 1996. 349 s. ISBN 80-85946-26-2.
s.16 - Sotva odnesli jejich hlavy, privedli petapadesatileteho rektora prazske univerzity, doktora Jana Jesenskeho. Mistr popravci povytahl klestemi a pridrzel odsouzenci jazyk. Kdyz jej vyrizl, tal do Jesseniovy sije.
s. 284 - Dr. Janu Jesenskemu z Jeseneho, rektoru prazske univerzity, "jazyk za ziva urezan, ctvrcen a na rozcesti rozvesen, hlava pak s jazykem v jiste misto dana byti ma; ale z milosti cisarske nejprve se mu jazyk za ziva ureze, potom stat a ctvrcen a na rozcesti u stinadel rozvesen bude, hlava pak s jazykem da se na most".

HORA-HOREJS, Petr. Toulky ceskou minulosti. Treti dil. Praha : Baronet, 1994. 239 s. ISBN 80-85621-97-5.
s. 192 - Kat Jan Mydlar popravuje petapadesatileteho rektora prazske univerzity dr. Jana Jesenskeho. Nejprve klestemi vytahl obeti jazyk (to byl trest za to, ze Jesensky se pokousel svest k rebelii i uherske stavy), a kdyz jej vyrizl, vehlasneho lekare stal.