Jan Franta, Frantova práva

Text dotazu

Máte nějaké informace o lékaři Janu Frantovi, který nechal sepsat v Plzni \"Frantova práva\"? Kde je můžu najít?

Odpověď

Dobrý den, text Frantova práva (Frantovy práva - http://www.rozhlas.cz/toulky/drobty/_zprava/84690) byl vydán několikrát, exemplář původního norimberského  vydání z roku 1518 je uložen v Petrohradě (http://db.knihopis.org/l.dll?cll~2607):

* Frantova práva a jiné kratochvíle. Praha : Československý spisovatel, 1977. 115 s.
* Frantové a grobiáni z mravokárných satir 16. věků v Čechách. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1959. 228 s.
* ZÍBRT, Ćeněk. Frantova práva : text prvotisku norimberského z r. 1518. V Praze : Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1904. 64 s. Sbírka pramenův ku poznání literárního  života v Čechách, na Moravě a v Slezsku ..., Skupina I. Památky řeči a literatury české. Řada II, č. 6.

Informací o Janu Frantovi jsme příliš mnoho nenalezli a pravděpodobně o něm není ani příliš známo. Podle V.Viktory jeho pozdější odborný věhlas překročil hranice Plzně. Např. nejvyšší purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu v dopise svému švagrovi Jindřichovi z Rýzmburka 30.1.1526 píše: "Jakž jste mi psali, abych k Vám svého doctora poslal: i rád bych do to učinil, než nemám jeho s sebú, neb jest zuostal v Praze ... Než poněvadž máte blíže do Plzně, snad  by nebylo škodné, abyšte pro Frantu poslali .... Celý text dopisu Zdeňka Lva z Rožmitálu naleznete časopise Archiv český.  V knize Dějiny Plzně je uvedeno, že "městský physicus" Franta tu [v Plzni] později získává dům a umírá v Plzni mezi lety 1537-1541. Článek  Veselý škleb doktora Franty dále uvádí, že v Solní ulici, dříve nazývané Židovská, koupil Jan Franta dům za 20 kop a roku 1544 jeho vdova Voršila dům prodala za 115 kop. V dnešní době se na místě Frantova domu nachází novostavba čp. 253 z r. 1894. V knize O Staré Plzni je uvedeno, ze dům na místě bývalé židovské synagogy prodal Janu Frantovi roku 1569 za 120 kop Mikuláš Sauerman, Frana (kupec domu je takto v knize označen, nedokážeme určit, zda se jedná o překlep nebo zda jde o jinou osobu) trh postoupil Vítku Leyskovi a Markétě.

Rozbor Frantových práv včetně teorií o jejich autorství (za spoluautora bývá označován i tiskař Jan Mantuan Fencl) naleznete ve více publikacích, mimo jiné i ve výše zmíněných novodobých vydáních Frantových práv.

* VIKTORA, Viktor. Záblesky renesance : k projevům renesance v české literatuře se zřetelem k plzeňskému prostředí. Plzeň : Západočeská univerzita v Plzni, 2002.  s. 54-55. ISBN 80-7082-890-0.
* Archiv český čili staré písemné památky české i moravské, sebrané z archivů domácích i cizích. Díl VIII. V Praze : Domestikální fond království Českého : Bursík & Kohout , 1888. s. 281.
* Dějiny Plzně. I. Od počátků do roku 1788. Plzeň : Západočeské nakladatelství v Plzni, 1965. s. 189.
* RŮŽIČKA, David. Veselý škleb doktora Franty : plzeňská tajemství. Plzeňský deník. ISSN [1210-5139]. -- Roč. [15], č. 274 (20061125), s. 11.
* MACHÁČEK, Fridolin. O staré Plzni. I. V Plzni : Kroužek prátel starožitností, s. 7.

Pokud byste měl zájem o další informace, doporučili bychom Vám obrátit se na Studijní a vědeckou knihovnu Plzeňského kraje (http://www.svkpl.cz, ptejteseknihovny@svkpl.cz).