Jan Florián Hammerschmidt (1652-1735).

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi poskytnout informace o Janu Floriánovi Hammerschmidtovi (1652-1735).
Moc vám děkuji za ochotu s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, informace o Janu Floriánu Hammerschmidtovi nabízí několik encyklopedií a knih.
Dle Lexikonu české literatury se Jan Florián Hammerschmidt (psaný též Hammerschmid, Hammerschmied, Hammeršmíd) (4. 5. 1652 Stod - 4. 1. 1735 Praha) zapsal do české historie jako latinsky a česky píšící historik, básník a katolický teolog. Vystudoval jezuitské gymnázium v Klatovech, následně filozofii na jezuitské akademii v Praze a teologii v pražském arcibiskupském semináři. V roce 1677 byl vysvěcen na kněze. Poté působil jako kaplan tři roky v Českých Budějovicích, mezi lety 1680 - 1695 byl farářem v Kamenném Újezdě, od roku 1695 děkanem a superiorem kaplanského domu v Klatovech. V roce 1696 přesídlil do Prahy, kde se stal rektorem arcibiskupského kněžského semináře. Sám získal v roce 1697 doktorát z teologie. Od roku 1698 zastával funkci vyšehradského a staroboleslavského kanovníka. Od roku 1710 působil jako farář kostela Panny Marie před Týnem. Zde byl též v roce 1735 pohřben.
Jeho psané dílo je značně rozsáhlé (asi 100 titulů). Převážně je věnováno místní historii obcí, jejich správě, památkám a osobnostem. Velkou pozornost věnoval církevní historii, dějinám klášterů a míst náboženského kultu.
Podrobněji se věnoval například historii Českých Budějovic, Klatov, Plzně, Kutné Hory, Loun. Velké množství jeho děl je věnováno Praze. K nejznámějším patří například dílo Prodromus gloriae Pragena (Posel slávy pražské).
Vedle historických spisů je také autorem básně Protheus felicitatis et miseriae Čechicae, satyra (Proměnlivost českého štěstí a bídy).
Více se o Janu Floriánu Hammerschmidtovi a jeho díle dočtete v již zmíněném Lexikonu české literatury:
* Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce.1. vyd.Praha : Academia, 1985- ISBN 80-200-0468-8 (díl 2., sv. I : váz.) dále například v :
* Ottův slovník naučný : ilustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. V Praze : J. Otto, 1888-1909
* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha : Československý kompas, 1925-1933.

Ve starší německy psané literatuře najdete obsáhlejší informace o J.F.Hammerschmidtovi v:
* PELZL, FR.Martin. Abbildungen bömischer und mährischer Gelerten und Künster. Praha, 1775.
* WURTZBACH.C. Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich..Wien, 1861 (plný text naleznete také na internetové stránce: http://www.literature.at/webinterface/library/COLLECTION_V01?objid=11104&zoom=1&view=0 )

 (další zdroje - viz. World Biographical Archives: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mikrofise.htm).