Jan Antonín Neumann

Text dotazu

Zajimala by me osobnost Jana Antonina Neumanna. Zil v Chrudimi, pozdeji v Nerudove ulici v Praze. Mel velkou sbirku grafik Hollara a starozitnosti.

Odpověď

Dobrý den,

archiválie k postavě J.A. Neumanna jsou i v archivu NK ČR, viz níže

Sbírka J. A. Neumanna 1546–1909

J. A. Neumann, obchodník z Chrudimi, později žijící ve Fünfhausu u Vídně a v Praze, se koncem 19. a na počátku 20. století zabýval původně sbíráním autografů významných českých i evropských osobností. Postupně však začal shromažďovat i písemnosti k jednotlivým osobnostem, např. biskupům, vojákům ap., a to jak spisy s jejich podpisy, tak i poznámky z literatury. Protože jde převážně o originály vytržené z fondů, v nichž chybějí, a často jde o zajímavý a někdy i nenahraditelný spis, má sbírka význam nejen jako kuriozita, ale i jako historický pramen.

Původní sbírka autografů bez jakéhokoliv systému, obsahuje kromě podpisů i řadu spisů k jednotlivým osobnostem, např. církevním hodnostářům, panovníkům a šlechticům z různých evropských zemí, učencům, vědcům, vojákům, umělcům, především z Rakouska a Německa, ale i závažné i méně významné písemnosti z jejich činnosti. Dále je zde několik zajímavých jednotlivých písemností, např. cechovní řády a řada ustřižených podpisů různých lidí. Ke sbírce je vyhotovený inventář.

Neumann Jan Antonín 1862–1907

Jan Antonín Neumann, obchodník v Chrudimi, poté žijící ve Fünfhausu u Vídně a od 70./80.l. 19. stol. v Praze. Ve fondech ANK je sbírka historických dokumentů, kterou vybudoval. Osobní fond obsahuje obchodní i soukromou korespondenci J. A. Neumanna (např. s paní Josefou Náprstkovou o Neumannově sbírce či Jindřichem Resselem, synem Josefa Ressela, o otcově pomníku), účetní písemnosti (obchod, daně, exekuce apod.) a dokumenty k různým záležitostem (např. stavba Petřínské rozhledny). Je uložen v jednom kartonu a je k němu vyhotovený inventář. (Osobní pozůstalost J. A. Neumanna je uložená ve Státním okresní archivu Chrudim, fond Neumann Antonín 1849–1900. Xerokopie tohoto fondu jsou uloženy v ANK.)

Další zdroj, ale to asi znáte:

http://www.knihovna-cr.cz/osobnosti-chrudimska/neumann-jan-antonin

Doporučila bych ještě zkusit obrátit se na Literární archiv Památníku národního písemnictví http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/ a Národní archiv ČR http://www.nacr.cz/ , kde by mohli mít také nějaké informace.