Jan Amos Komenský, rodopis

Text dotazu

Potřebovala bych vědět něco málo o rodičích, příbuzných a předcích Jana Amose Komenského. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Jan Amos Komenský pocházel z měšťanské obchodnické rodiny, která žila v oblasti kolem Uherského Brodu. Příjmení "Komenský" nebylo původním příjmením rodiny - bylo vzato od názvu vesnice Komňa, ve které žila část rodu Komenských. Jejich předkové používali příjmení "Segeš" a na Moravu přišli pravděpodobně z tehdejších Uher. Nejstarší záznamy o Segeších v Komni jsou z r. 1531-1547, a to o Janu Segešovi, zákupním fojtu (což však nevylučuje, že Segešovi mohli zde žít dříve - je doloženo, že v Uherském Brodě byli usedli již  v r. 1492).
Komenského otec, Martin Komenský, pocházel z Komně, nějakou dobu bydlel však i v Uherském Brodě. Původ matky, Anny Komenské, není znám. Spekuluje se, že mohla být spříbuzněná s Adamem Janovem, který vlastnil v Komni pudu. Martin Komenský s manželkou Annou vychovali pět děti: čtyři dcery (Kateřinu, Zuzanu, Markétu a Ludmilu) a jediného syna Jana. Narodily se v letech 1570-1592, Jan byl tedy nejmladší ze všech sourozenců. Tři dcery se vdály do měšťanských rodin v Uherském Brodě, nejmladší Ludmila zemřela ve věku asi třinácti let. Po smrti rodičů, kteří zemřeli krátce po sobě v r. 1604 v Uherském Brodě, péči nad dvanáctiletým Janem se ujala Martinova sestra a Janova teta Zuzana Nohálová ze Strážnice.

Pro více informaci doporučuji knihu Františka Vyskočila Jan Amos Komenský : kapitoly o jeho předcích, rodičích, příbuzných a místě narození, kde jsou tyto otázky podrobně zpracovány.

Zdroj:

Vyskočil, F.: Jan Amos Komenský : kapitoly o jeho předcích, rodičích, příbuzných a místě narození. Brno: Blok, 1990.