Jaký klasifikační systém knih se používá ve VKOL?

Text dotazu

Dobrý den,
Nedávno jsem byla skrze známé z USA obeznámena s podrobnostmi o fungování tamních vědeckých a univerzitních knihoven, kde si člověk žádaný titul i ve velkých knihovnách často musí hledat sám. Byli proto velmi překvani, když jsem je informovala, že u nás si jen knihu "objednáme" na internetuho a za dvě hodiny si pro ni můžeme zajít, což velmi oceňuji.
Ale zpět k mému dotazu. V USA využívají buď Deweyho decimální systém, nebo systém knihovny americkéhi kongresu. Wikipedie mi dokázala sdělit o obou základní informace, ale již jsem nenašla, jaký systém vlastně používají knihovny v naší zemi. Vím uze to, že na ČVUT používají také klasifikační systém knihovny amerického Kongresu.
Podívala jsem se na knížky a je mi jasné, že čísla na nich musí mít význam a řád. Bohužel, nevím jaký.
Děkuji za odpověď na tento dotaz.
S přáním hezkého dne,
Alexandra Novotná.

Odpověď

Dobrý den,

u nás v knihovně a většina českých knihoven z klasifikačních systémů používá MDT (Mezinárodní desetinné třídění). Když si  rozkliknete záznam knihy, toto třídění najdete v jeho spodní částí (viz příloha) a Konspekt.

Číslo, co je na naší knize, je signatura, která označuje její umístění ve skladu. To je naše vlastní označení, nemá souvislost se žádným klasifikačním systémem.

Přílohy