Význam přísloví

Text dotazu

Dobrý den, zpracovávám různé přísloví použité v knize Babička. Některé z nich mi ale stále nejsou jasné.
Lenoch je darmo drahý.
I ono je někdy lépe mluvit s císařem nežli s písařem a dobré slovo najde dobrého místa.
Není kapličky, aby nebylo jednou do roka kázáníčko.
Slyšet za devátou stěnou

Odpověď

Dobrý den, posílám, co jsem ohledně daných přísloví zjistila:

1) Lenoch je darmo drahý.

darmo = též ve významu zadarmo (zastarale), tedy také „Lenoch je i zadarmo drahý“

J. Zaorálek uvádí výraz „Býti darmo drahý“ ve významu „nestát za nic, býti špatný“

2) I ono je někdy lépe mluvit s císařem nežli s písařem a dobré slovo najde dobrého místa.
varianta: jíti raději k císaři než k písaři

= jíti rovnou ke zkušenému nebo k tomu, kdo o něčem rozhoduje

3) Není kapličky, aby nebylo jednou do roka kázáníčko.
= i mezi hodnými lidmi, i ve spořádané rodině bývají někdy rozmíšky

4) Slyšet za devátou stěnou

- něco je slyšet za devátou stěnou, někdy varianta „za pátou stěnou“ = daleko je to slyšet

Použité zdroje

Slovník spisovného jazyka českého. 1. díl, A - G / [zpracoval Bohuslav Havránek]. 2. nezm. vyd. Praha: Academia, 1989, s. 278.
Slovník spisovného jazyka českého. 2. díl, H - L / [zpracoval Bohuslav Havránek]. 2. nezm. vyd. Praha: Academia, 1989, s. 281.
ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha: Academia, 2000, s. 29, 40, 335. ISBN 80-200-0824-1.