Jaký je původ nebo význam příjmění Jabulka?

Text dotazu

Dobrý den, jelikož se mi nepodařilo dohledat nikde jinde, prosím o zodpovězení výše napsaného dotazu Vás.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Jabulka je zmíněno pouze v knize Naše příjmení od Antonína Kotíka. Autor se bohužel příjmení podrobněji nevěnuje, je pouze uvedeno mezi dalšími jmény vzniklými z názvů stromů a keřů. Doslovně uvádíme:

... Podobným způsobem, ač ne vždy tak snadně, vysvětlují se se ostatní toho druhu příjmení. A tu mnohá jeví se i formou svou holým označením věci, některá pak malou nějakou příponou naznačují, že vlastně osobu znamenají.

Dělení: ... 4. Stromy, keře... Hruš, Hruša, Hruška; Jabulka; Kaštánek; Kdoule, Doule; ...

Pravděpodobně většinu napadne souvislost s jabloní, resp. mohlo by se jednat o zdrobnělinu názvu stromu či plodu  (příjemní např. Jablunka, Jablonský, Jablonka apod.), ovšem nikde se nám nepodařilo tuto domněnku s jistotou potvrdit. Za určité náznaky by mohly být považované následující jazykové skutečnosti:

* chorvatsky se jablko řekne "jabuka"

* etymologický původ slova jabloň: "slovo velmi nesnadné stran přípony: tvary s -on ukazují na (j)ablon, ostatní na (j)aboln... " - toto by mohlo mít souvislost s možnou zdrobnělinou jabulko??

Bohužel se nám více informací nikde nepodařilo dohledat. Pro jasný a přesný výklad bychom Vám tak doporučili obrátit se přímo na jazykové odborníky v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Pokud by Vás zajímaly i statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR, zastoupení v jednotlivých krajích, u žen či mužů, podívejte se na stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

Použité zdroje

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá domácí encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 1. V Praze: Knižní klub, 1998. 174 s. ISBN 80-7176-731-X.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. 9 sv.

ŠIMEK, František, ed. Slovníček staré češtiny. Praha: Orbis, 1947. 235-[II] s.

Vokabulář webový http://vokabular.ujc.cas.cz/