Jakub Štefanides Přibyslavský

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se tímto zeptat na Jakuba Stefanidesa (Štefanidesa) e1590-1639. V některé literatuře se totiž vyskytuje jako místo narození Přibyslavice a někde Přibyslav.
Ani po nahlédnutí do jeho knížky ve Vaší knihovně nejsem moudrý, protože je tam podepsán jako Přibyslav.. ý.
Jelikož nejsem zběhlý v literatuře 17. stol., tak nedovedu přesně říct, jestli je to Přibyslavský či Přibyslavický. Nemohl by mě někdo s tímto pomoci?

Odpověď

Dobrý den, kněz a autor pohřebních řečí je ve většině pramenů, které jeho osobu zmiňují, uváděn jako Jakub Štefanides Přibyslavský. Jako jeho rodiště je uvedeno město Přibyslav. V roce 1627 odešel Štefanides na Slovensko. Ještě před svým odchodem zastával funkci správce školy ve Vimperku. Na Slovensku působil jako farář v Drietome, později jako kaplan na hradě v Trenčíně.
Pochován je v Soblahově.
Další informace a zdroje k osobnosti náboženského spisovatele i s přehledem jeho díla naleznete ve Slovenském biografickém slovníku (Slovenský biografický slovník : od roku 833 do roku 1990.zv. 5.: R-Š. Martin : Matica slovenská, 1992).

Použité zdroje:
Český a slovenský biografický index: (v závorce je uvedeno jméno, které slovník uvádí)
* Slovenský biografický slovník : od roku 833 do roku 1990.zv. 5.: R-Š.
Martin : Matica slovenská, 1992 (Stefanides, Jakub - Přibyslavský)
* KUZMÍK, František. Slovník autorov slovenských a so slovenskými vzťahmi za humanizmu. 1. vyd. Martin : Matica slov., 1976.(Jakub Stefanidedes Přibislavský)
* JUNGMAN, J. Historie literatury české. 2.vyd. V Praze 1849. (Stefanides, Jakub Přibislavský)
* MIŠIANIK, Ján. Bibliografia slovenského písomníctva do konca XIX. stor. : doplnky k Riznerovej bibliografii, zv. I. - VI. VII. 2. opravené a doplnené vyd. Martin : Matica slovenská, [1971]. (Stefanides Přibislavský, Jakub)
* VOPRAVIL, Jaroslav Stanislav. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře : (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.) Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973. (1, Jakub Stephanides; 2, Jakub Stefanides Přibyslavský; 3, Jakub Stephanides Přibislavský; 4, Jakub Štefanides; 5, Přibislavský)

Pouze Rukověť k dějinám literatury české do konce XVIII.věku ( JIREČEK, Josef. Dějiny literatury české. Díl I, Rukověť k dějinám literatury české do konce XVIII. věku, ve spůsobě slovníka životopisného a knihoslovného . V Praze : Nákladem B. Tempského, 1875-6 ) je uvedeno jméno Stefanides Jakub z Přibyslavic.