Jaké tři regulované povolání byly ve zdravotnictví v 18.století v českých zemích?

roku 1651 na základě dvorského reskriptu získala pražská lékařská fakulta právo dohledu nad hlavními kategoriemi léčitelů v zemi. Bez zkoušky vykonané před fakultou a udělené aprobace nesměli tito zdravotníci  své  povolání v zemi vykonávat. Od roku 1690 dle nových fakultních statutů měla fakulta také povinnost dohledu nad výkonem jejich praxe.

Byly to obory:  graduovaný lékař, chirurg, lékárník a porodní bába.

Použité zdroje

SVOBODNÝ, Petr a HLAVÁČKOVÁ, Ludmila. Dějiny lékařství v českých zemích. Praha: Triton, 2004. 247 s. ISBN 80-7254-424-1.

Lékařství

Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů - specializovaná knihovna

30.05.2016 08:00