Jaké povolání vykonával hamerschmied

Text dotazu

Dobrý den.
Rád bych se zeptal, jaké povolání vykonával hamerschmied nebo kým tedy vlastně byl.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že to byl člověk, který pracoval s velkým kladivem v kovárně. Jednotlivé části slova vycházejí nejspíš z němčiny, bohužel jsme ale slovo hamerschmied ve slovníku nenašli. Doporučujeme proto ještě Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.

Našli jsme pouze počeštěnou formu příjmení - Ham(e)ršmíd - s poznámkou z něm. synonyma

Ham(m)er - z něm. slova obecného významu Hammer = kladivo; častá přezdívka brnířů a kovářů; Hamera, Hamerka, ...

Hamerník - kovář v hamru, tj. v kovárně s bucharem poháněným vodou; Hamerský (přivl. rodině, gruntu apod.)

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Slovník cizích slov uvádí heslo hamr, hamry - závod pro zpracování kovů, huť nebo menší vodní kovárna (voda poháněla kolo, jehož hřídel přenášela svůj pohyb nahoru a dolů nebo těžké kladivo

Zdroj: KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1981.

Německo český slovník: Schmied, r; -(e)s, -e = kovář

Vokabulář webový uvádí:

hamr, -a/-u m.

k středohornoněmecké hamer

1. hamr, strojní kovárna, stavba se zařízením na zpracování kovů pomocí velkých, těžkých kladiv

2. stoupa, rudný mlýn, stavba se zařízením na roztloukání n. mělnění rud pomocí (opakovaných) úderů

Vl. jm. místní Hamr, Hamry

kovář, -ě, masc., kdo kuje, tvořitel, strůjce, Schmied, Verfertiger, Schöpfer, Urheber. — kowarz na všem železném i měděném řemesle…

Zdroj: http://vokabular.ujc.cas.cz/informace.aspx?t=ovokabulari&o=ovokabulari