Jaké je mluvnické číslo přehrady Šance?

Text dotazu

Dobrý den,
je přehrada Šance v Beskydech čísla jednotného, nebo množného?
Předpokládal jsem množné číslo, ale nedaleko přehrady (Frýdek-Místek) se používá i jednotné a v literatuře jsem našel jen to, že přehrada je pojmenovaná podle kopce nad ní, ale bez určení čísla.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo stoprocentně ověřit, zda název Šance u přehrady je čísla jednotného, anebo množného. V literatuře se uvádí pouze ve slovním spojení "přehrada Šance". Název odvozen od pevnosti a pevnůstek Šance (jež jsou množného čísla), podle nichž je pojmenován vrch (podle názvu vrchu zase byla pojmenována přehrada). Domníváme se tedy, že jsou míněny Šance v množném čísle. Nicméně stále se jedná o domněnku, kterou by měl potvrdit odborník. Obraťte se prosím na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV:  http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html .