Jak zpracovat dokumenty a stavět fond v soukromé knihovně?

Text dotazu

Vážení knihovníci,
dostala jsem se k úkolu, který mi poněkud zamotal hlavu a ráda bych proto tímto způsobem požádala o odbornou pomoc. Mám na starosti místnost plnou krabic knih s několika poloprázdnými policemi/regály (pohybujeme se pravděpodobně v řádu stovek) a na mně nyní je, abych vše zpracovala a zařadila do polic. Prostory jsou dostačující, zůstane mnoho volného místa, ale problém je s tím, jak řadit. Jedná se o osobní knihovnu, ale pouze o naučnou literaturu, tudíž ji bude nutné dělit podle oborů, ale prozatím neexistuje žádný seznam dokumentů a řazení podle MDT apod. by bylo v knihovně, která není veřejná, pravděpodobně naprosto zbytečné. Knihy jsou navíc různých formátů, v různých jazycích (převážně v češtině, němčině a latině) a různého stáří, najde se tu i několik poměrně vzácných kousků, které bych nerada dávala na stejné místo jako ty nejnovější.

Tím spíše není možné do knih psát, už jsem ale uvažovala nad razítkem označujícím vlastnictví. Knihovnu využívají tři osoby a součástí jsou dokumenty, které mají ve vlastních pokojích, tudíž by je bylo potřeba nějak odlišit (např. puntíky, jak tomu bývá u prezenčních výpůjček). Puntíky ovšem na knihy lepit nemohu, mají-li významnou historickou hodnotu a nejsou-li obalené. Ani vepisováním alespoň přírůstkového čísla (až sepíšu seznam) si nejsem jistá. Už jsem uvažovala i nad vytvořením lístkového katalogu.

Mé otázky zní:
1. Jak byste na mém místě postupovali? (Čím začít?)
2. Jak řadit fond? (Signatury? Exlibris? Obalování knih? - Ano či ne?)
3. Tvorba katalogu? (Lístkový vs. elektronický? Jmenné záznamy? A je to vůbec adekvátní?)
4. Jak odlišit osobní knihovny od společných? (Něco jako dlouhodobé výpůjčky?)
5. Jak zacházet se starými, vzácnými tisky? (Vřadit mezi knihy daného oboru nebo společně - historický fond?)

Pokud pro mě budete mít i nějaké další tipy, ať už praktické nebo odkazy na literaturu k tématu, budu velmi ráda.

Předem děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,

Určitě nejprve musíte začít evidencí knih, které máte v krabicích. Zapište si je do přírůstkového seznamu, který si můžete udělat i v excelu nebo si ho zakoupit. Fond možná bude potřeba očistit, obalit atd. Záleží na jeho fyzickém stavu, na jeho stáří apod. Pokud si nebudete jista, raději se obraťte na odborníky z našeho oboru. Pokud má být fond uložen v místnosti i ta musí splňovat určité parametry (teplota vzduchu, vlhkost, sluneční svit, cirkulace vzduchu apod.).

Jak fond řadit? To záleží komu a čemu má sloužit. Řazení je abecední, oborové, dle signatur, formátů apod. Každé má své výhody a nevýhody.

Budování katalogu. Doporučuji někde knihy zapisovat. Nedoporučuji lístkový katalog, ten se dneska již používá spíše jako doplněk. Záleží na Vás. Jestli jsem dobře pochopila jde o soukromou knihovnu, která není vázána knihovnickým zákonem 257/2001 Sb.

Odlišení fondu osobních knihoven od ostatního fondu, nechám na Vás. Nevím, zda je dobrý nápad vřazovat fond osobních knihoven do ostatních fondů.

Staré vzácné tisky. Jak jsou staré? V kterém roce vydané? V jakém stavu? Na tom všem záleží.

To je asi ve stručnosti vše.

Přeji pěkný den a hodně úspěchů při organizování této knihovny.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.02.2016 16:13

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu