Jak vzniklo slovo kulišárna?

Text dotazu

Dobrý den, progúgloval jsem už kde co, ale jak vzniklo slovo kulišárna, se mi nepodařilo nikde najít. Proto se obracím o pomoc.
Děkuji.

Odpověď

Slovo kulišárna je uvedeno ve Slovníku nespisovné češtiny (Praha, Maxdorf, 2006. 2. rozšířené vydání, s. 204) a znamená "podvod, podraz, záležitost s rysy korupce".

Etymologie tohoto slova zřejmě vychází z významu, který uvádí Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ - Praha, Academia, 1989). Heslo "kulich" s tímtéž významem uvádí i citovaný Slovník nespisovné češtiny.

Slovo kulišárna bude tedy s největší pravděpodobností etymologicky spřízněno s "kulichem"  (podle SSJČ - expresivně - člověk, který nosí zlé zprávy, podivín, samotář). Obě tato slova budou pak zřejmě geneticky příbuzná se slovesem "kuliti". Pod tímto heslem uvádí SSJČ mj. i slangový význam "klamat, balamutit", spojnice mezi touto trojicí slov tedy vede na rovině významové.

Z uvedeného vysvětlení bohemistky tedy vyplývá, že jak slovo "kulich", tak slova "kulit, koulet nebo vykutálený" jsou do určité míry příbuzná.