Jak vznikl pojem anglický dvorek?

Text dotazu

Pro sklepní světlík je také užíván pojem anglický dvorek. Jak tento pojem vznikl? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

anglický dvorek, dlážděná plocha přiléhající k budově a zapuštěná pod úroveň terénu. Slouží k osvětlení podzemních místností, popř. též jako malý manipulační dvůr (doprava uhlí, popela, hospodářský vstup apod.)

Zdroj: Technický naučný slovník. Praha: SNTL, 1981.

Vysvětlení názvu se nám ale nepodařilo najít.

Podle dostupných slovníků se tomu v Anglii říká "light well" nebo "window well", francouzsky "soupirail" nebo (překvapivě) "cour anglaise" (tedy anglický dvorek).

Snad aby se využila celá plocha domu, všechny místnosti, snad se tak právě v Anglii začaly dvorky uplatňovat k využití všech zákoutí budov, těžko říct...

Příklady popisu dvorků:

Pozemky a byty jsou drahé, proto je potřeba využít každý možný centimetr. Sklepní byty nejsou v našich končinách příliš rozšířené, s pomocí anglických dvorků ale jinde vypadají jako plnohodnotné bydlení.

Anglický dvorek původního vzhledu se zřizuje tam, kde se pracuje s místnostmi pod úrovní terénu a je potřeba prosvětlení a odvětrání. Spočívá ve vytyčení a vyhotovení prostoru s oknem, jeho vyztužení a případné překrytí. Moderní varianty ale mohou mít pouze podobu jakýchsi "vaniček," jenž suplují náročnější výkopové práce. Využívají se mnohem častěji, než tradiční podoba, která má však nenapodobitelné kouzlo. Světla přináší sice méně, ale účel hodně splní.

http://www.chytre-bydleni.cz/anglicky-dvorek-vyresi-nedostatek-osvetleni-ve-sklepnich-prostorach

sklepní světlík, též anglický dvorek - umožňuje přívod světla a vzduchu do oken umístěných pod úrovní okolního terénu https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btl%C3%ADk

Zatím se tedy dělníci pustili do odklízení navezené zeminy a budování tzv. anglických dvorků. Je to v podstatě jakýsi příkop okolo domu. Obyvatel domu vyjde z domu na dvorek a po schodech vystoupí na úroveň okolního terénu. Tyto dvorky nejenže vrací budově původní proporce, ale zároveň zajišťují i odvětrávání a vysoušení stavby.

Tam, kde anglický dvorek budován nebude, je zemina odstraněna, okolo stěn je umístěna fólie a drenáže tak, aby zdivo bylo suché a mohlo větrat.-

Zdroj: Večerník - Praha: list všech Pražanů. Praha: Pragoprint, 25.8.2000.

Podnázev: list všech Pražanů

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:eafee320-91c0-11e6-bfc2-001018b5eb5c