Jak vypadaly Kletce

Text dotazu

Jak vypadaly Kletce, v nichž se bydlelo?

Odpověď

Dobrý den,

pojem "Kletce" se nám bohužel mezi užívanými místními názvy ani obecnými pojmy dohledat nepodařilo. Pro zodpovězení dotazu bychom potřebovali znát více informací k předmětu Vašeho zájmu.  Z místních českých jmen jsou v odborných publikacích  uváděny pouze obce Kletice a Klec. S pojmem Kletce (Kletcze) jsme se setkali pouze v souvislosti s poslední jmenovanou vesnicí Klec, která tento název nesla ve starších dobách. Bohužel, tištěných informací k dané obci je poměrně malé množství. Historické materiály, které uvádějí zmínku o obci, jsou zmíněny v knize A. Profouse:  Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl II.  1. vyd.   Praha : Č. akad. věd. a umění, 1949.

Pokud je předmětem Vašeho zájmu historie výše uvedené vsi Klec, obraťte se na Státní oblastní archiv v Třeboni (http://www.ceskearchivy.cz/soa-v-treboni/oddeleni-pro-zpristupnovani-a-evidenci-nad/studovna ). V případě hlubšího zájmu o historii vsi Klec bude třeba pracovat přímo s archivními materiály.  Převážná část těchto dokumentů by měla být dostupná v již zmíněném  Státním oblastním archivu v Třeboni.  Určitou část těchto archivních dokumentů je již možné studovat online v digitalizované podobě (viz http://digi.ceskearchivy.cz/ ).