Jak vypadal a k čemu sloužil v pravěku okřín/okřínek?

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych vědět, k čemu v pravěku sloužil a jak vypadal okřín. Vím, že jde jen o jakousi nádobu, ale nemohu najít přesnou definici oč přesně se jedná.
Děkuji.

Odpověď

Okřín - keramický tvar s názvem odvozeným z národopisného názvosloví - jednoduchá, hluboká mísovitá nádoba, v klasické podobě dvojkónického tvaru (kuželovitá až válcovitá vrchní a nálevkovitá spodní část, oddělené ostrým lomem zhruba kolem středu výšky). Okřín je typický zejména pro kulturní okruh popelnicových polí od konce střední doby bronzové: nejstarší formy se sice objevují již ve středodunajské mohylové kultuře, ale klasický tvar vystupuje nejčastěji v keramice lužické kultury; v její nejmladší fázi se objevuje okřín s oblým lomem a prohnutým spodkem. Obdobný vývoj probíhal i v současných kulturách popelnicových polí. Okřín často sloužil jako popelnice (lat. urna), do níž se při žárovém pohřbívání ukládají spálené pozůstatky zemřelého včetně spálených zbytků milodarů, pokud byly na pohřební hranici umístěny. V hrobě se nachází buď samostatně, nebo v doprovodu dalších nádob užitých jako (nebo pro) milodary (zdroj: SKLENÁŘ, Karel, Zuzana SKLENÁŘOVÁ a Miloslav SLABINA. Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri, 2002. ISBN 80-7277-115-9. str. 243 a 274)