Jak to bylo s vikingskou společností, konkrétně s jarly v době jejich rozmachu. (10-11.st)

byl jarl dědičný titul? A dále byli nesvrchnějším postem ve společnosti, nebo také měli něco na způsob krále? (A opět jak to s ním bylo)

Jarlové byli vlastníci půdy dostatečně bohatí, aby měli družinu a několik lodí. Majetek přecházel dědičným titulem na nejstaršího syna. Náčelníci volili ze svého středu krále, byl první mezi sobě rovnými. Moc krále byla omezena thingem, shromážděním svobodných mužů. Pro krále bylo obtížné až nemožné učinit rozhodnutí proti vůli thingu. V rané vikingské době, kdy byl sever rozdělen na mnoho volně spojených klanů, se náčelník stal králem jednoduše nominací skupinou dalších náčelníků. Později, když se monarchie stala mocnějším nástrojem, byl pravidlem spíše dědičný titul než nominace (zdroj: BRØNDSTED, Johannes. The Vikings: [an illustrated history of the Vikings: their voyages, battles, customs, and decorative arts]. Harmondsworth: Penguin Books, 1960. Pelican Books ; 459. 319 s. - kapitola Social organization s. 222-230).

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Archeologický ústav AV ČR, Praha

18.05.2015 08:00