Jak skloňovat

Text dotazu

Jak skloňovat mužská příjmení Niederle a Debre?

Odpověď

Dobrý den,

odpověď budeme citovat z internetové jazykové příručky Ústavu pro Jazyk český AV ČR.

„Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i v písmu na -e skloňujeme podle toho, která souhláska koncovému -e předchází. Předchází-li mu tvrdá nebo obojetná souhláska (kromě s, z), skloňujeme jména podle vzoru „pán“ nebo pomocí zájmenných koncovek. I když u jmen známých stále převládá spíše tradiční skloňování podle vzoru „pán“, zájmenné skloňování je dnes stále užívanější i u nich, protože je z pádových tvarů lépe rozpoznatelná základní podoba jména.“

Pro obě příjmení proto platí stejná pravidla skloňování, stejně jako například pro příjmení Goethe, Tille, Šebrle, Dante, Arne, Rilke, či Teige.

Stejná pravidla pro skloňování lze najít i v knize Miloslavy Knappové Příjmení v současné češtině: jazyková příručka.

Příjmení Niederle tedy skloňujeme následovně:

1.      P. Niederle

2.      P. Niederleho, i Niederla

3.      P. Niederlemu, i Niederlovi

4.      P. Niederleho, i Niederla

5.      P. Niederle

6.      P. Niederlem, i Niederlovi

7.      P. Niederlem

Příjmení Debre skloňujeme takto:

  1. P. Debre
  2. P. Debreho, i Debra
  3. P. Debremu, i Debrovi
  4. P. Debreho, i Debra
  5. P. Debre
  6. P. Debrem, i Debrovi
  7. P. Debrem

Použité zdroje:

KNAPPOVÁ, Miloslava. Příjmení v současné češtině: jazyková příručka. 1. vyd. Liberec: AZ KORT, 1992. 185 s. ISBN 80-900008-9-4.

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=322

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=niederle