Jak se zbavit puklic?

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne zda se dá zbavit puklic na pokojovích rostlinách, a jak.
Puklice mám na fíkusu benjamínku a bylo by nám velice líto ho vyhodit. Náš
fíkus je vysoký cca. 2,5 metru, a proto si myslíme že metoda otírání lístku
po lístu není příliš vhodná. Dále se na internetu šíří, že jsou puklice
schované i v kořenech (je to pravda?).

Za Váší odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

články, které jsme na toto téma nalezli, neuvádějí speciální přípravky, jež by byly určeny výhradně na odstranění puklic (na rostlinách v domácnostech byla zaznamenána pouze puklice oranžovníková), poměrně podrobně se však zde popisují prostředky na ochranu rostlin před červci, mezi než patří i puklicovití (Coccidae).

Červci na rostlině obvykle osidlují místa při ošetření obtížně dosažitelná (spojení stonků s listy, pochvy listů, šupiny pupenů, kořeny). Podzemní orgány napadají druhy rodu Rhizoecus. Červce je při malém množství vhodné likvidovat mechanicky (stíráním vlhkým hadříkem, rozmačkáváním prsty), drobné kolonie nebo jednotlivce je možné hubit i tím, že je potíráme jedlým olejem nebo přibližně 50% lihem (nejlépe tenkým štětečkem, v některých zdrojích byl zmíněn 70% líh). Silný výskyt červců je vhodné mechanicky redukovat, řezem lze odstanit nejsilněji napadené části, samozřejmě pouze v případě, že rostlina takovýto řez snese.

Výběr chemického registrovaného přípravku nebo prostředku ochrany je nutné podřídit vývojovému stádiu červců na rostlině. V současné době je možné na ochranu proti červcům u okrasných rostlin použít přípravky na bázi acetamipridu (Careo, koncentrát nebo postřik proti škůdcům), buprofezinu (Applaud 25 WP), bioagens (dravé slunéčko Cryptolaemus montrouzieri, obchodní název Biolaagens CrM nebo chalcidka Leptomastix dactylopii, obchodní název Leptopar), případně přípravky na bázi pyrethrinů a řepkového oleje (Raptol, Raptol SchädlingsSpray, Spruzit, Spruzit AF, Spruzit AF Schädlingsfrei). Řepkový olej bez insekticidní složky obsahuje přípravek Biool, parafinový olej Frutapon. Na bázi oleje z Pongamia pinnata je založen přípravek Rock Effect. Regulační účinek na červce mohou mít také přípravky sloužící pro úpravu vzhledu rostlin založené na použití olejů, bližší výčet uvádí článek v časopise Rostlinolékař. Před aplikací přípravku je vhodné provést zkušbní ošetření malé části rostliny pro zjištění případné nežádoucí reakce na přípravek. Některé články také zmiňují, že část přípravků není možné používat v obývaných místnostech a ošetření rostlin by proto mělo být prováděno při tzv. letnění pokojových rostlin.

Domníváme se, že kvalifikovaně by Vám měli poradit pracovníci specilizovaných zahradnických prodejen, které mohou provozovat i online poradny (např. http://hobbyzahrada.cz/poradna.htm ), můžete se také zkusit obrátit na Infopult Zemědělské a potravinářské knihovny (http://www.nzpk.cz/infopult-zadani-dotazu/ ).

použitá literatura:

* HLAVJENKOVÁ, Iva. Červci (Coccoidea) ve sklenících a bytech. Rostlinolékař. 2010, roč. 21, č. 3, s. 28-30. ISSN 1211-3565.

* ROD, Jaroslav. Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách. Zahrádkář. 2006, roč. 38, č. 1, s. 38. ISSN 0139-7761.