Jak se zbavit cvrčka na zahradě?

Text dotazu

Dobrý den,
v zahradách a dvorech celé naší ulice se zabydleli cvrčci a v teplejších měsících bývají za tmy dost hluční (stačí jeden až dva jedinci na jednom dvorku). Víme, že cvrčci mají díry v zemi, ale zatím jsme nedokázali žádnou najít. Nepodařilo se nám zjistit, jak cvrčka ze zahrady vypudit nebo ho zahubit. Existuje vůbec něco, čím by bylo možné se tohoto hmyzu zbavit (bez záhuby všeho ostatního života na zahradě)?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

cvrkání je zvuk, který do zahrady a do přírody vůbec patří. Naše ucho by si na něj mělo zvyknout a nenechat se cvrlikáním rozhodit. Všeho ale moc škodí...

Pokud jste nenašli žádnou cvrččí díru v zemi, tak bude vyhnání cvrčků těžké. Doporučuje se strčit do díry stéblo, a to až na dno, cvrčci budou vyrušeni ze svého klidu, vylezou po brčku ven a vy je budete moci přenést z vašeho sluchového dosahu.

Další zkušenost s vyháněním cvrčků jsme našli na internetu:

Pokud Vám toto nebude připadat jako drastická metoda, tak bych doporučila Deramax-Cvrček; je to elektronický odpuzovač, používá se venku...

https://www.odpovedi.cz/otazky/jak-se-zbavit-cvrcka

Z dalších zdrojů:

V půdě si vyhrabává díry cvrček polní. Přes den se zdržuje v jejich blízkosti a vydává cvrkavý zvuk, který vzniká třením křídel. Cvrček se živí rostlinnou i živočišnou potravou.

Zdroj: LIŠKOVÁ, Eva, František VILCEK, Zdeněk BERGER a Svatopluk CVRČEK. Přírodopis pro šestý ročník základní školy. Praha: SPN, 1989. ISBN 80-04-24075-5. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:dc262950-68b3-11e3-8fee-005056827e51

Cvrčci (Gryllidae) tvoří čeleď hmyzu obsahující téměř 1000 druhů. Cvrčci mají většinou - dlouhá, zužující se tykadla a zadní nohy přizpůsobené ke skákání. Pokud jsou vyvinuta křídla, leží složena na zadečku a jejich okraje jsou ohnuty na strany. "Uši" cvrčků, tzv. tympanální orgány, leží na předním páru nohou. Samičky většiny druhů mají velmi dlouhé a štíhlé kladélko.

Cvrkat dovedou jen samečci cvrčků. Cvrkavý zvuk vzniká tím, že křídla svírající úhel asi 45 stupňů se o sebe vzájemně otírají. Na každém křídle je drsná ploška zvaná hřebínek a ztvrdlé místo zvané žebro, které se o sebe otírají. Cvrkání se zrychluje se stoupající teplotou. Tvrdí se, že někteří cvrčci jsou tak citliví na teplotu, že lze teplotu odhadnout podle frekvence jejich cvrkání.

Podobně se také říká, že podle teploty lze odhadnout počet zvuků, které cvrček vydá za minutu.

Zdroj: Od agamy po žraloka: Velký ilustrovaný slovník zvířat. Praha: Artia, 1974. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:6c007420-4565-11e4-aded-005056827e51

Mrzí nás, že jsme vám neporadili více. Zkuste se obrátit na Výzkumný ústav přírodovědný https://cs-cz.facebook.com/vup.ustav  nebo na Českou zemědělskou univerzitu v Praze https://www.czu.cz/cs/.