Jak se liška zbavuje blech

Text dotazu

Dobrý den, kdysi jsem slyšela, že liška je natolik chytré zvíře, že si umí dobře poradit s blechami. Chtěla bych se zeptat, jestli je pravdivá následující informace: Pokud se chce liška zbavit obtížných blech, vezme si do tlamy otep slámy a jde se koupat. Blechy, kterým voda vadí, prý přelezou z kožichu na otep, kterou pak liška pustí po vodě a tak odpluje i s blechami. Je tato informace pravdivá nebo se jedná o legendu?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

V literatuře o liškách, která je dostupná v naší knihovně, není o tomto způsobu zbavování se blech ani zmínka. S největší pravděpodobností se jedná o mysliveckou latinu. Potvrzuje to i odlehčený článek  v rubrice Myslivecké zábavy v časopisu Myslivost, kde se myslivci po honu sejdou v hospodě a vypráví si historky. Jedna z nich zní takto: "Víte, jak si liška vyžene všechny blechy z kožichu?" bývalý pytlák raději začal všechny bavit svými historkami. Mnozí mohli vyprávět s ním, protože už je znali. Rádi si však znovu poslechli o tom, jak si liška vezme do tlamy mech a pak jde k hluboké vodě. Pomalu se ponoří do vody, až konečně může i plavat. Nad vodou jí zůstává jen čenich a hlavně ten mech v tlamě. Blechy ve snaze se zachránit prý pilně lezou z jejího kožichu a houfně se stěhují do suchého mechu. V nejlepším liška vylézá na břeh, rychle pouští zablešený mech na zem a sama rychle prchá.

Použité zdroje

http://www.myslivost.cz/[…]/Chybena-liska