Jak probíhal konflikt mezi tibetskými školami Karma Kagju a Gelug v polovině 20. století a kolik při něm zemřelo lidí?

Text dotazu

Dobrý den, byl jsem na vaši knihovnu odkázán od Vojenského historického ústavu s tím, že máte informace potřebné k zodpovězení dotazu.
Krátce před vpádem čínského vojska byl v Tibetu jeden z nejkrvavějších konfliktů v moderní historii Tibetu. Jednalo se o střet věčně znepřátelených škol buddhistů Karma Kagju s dalajlámovou linií Gelug. Mniši se vzájemně vraždili a vypalovali si chrámy. Gelugpové zvítězili. - veškeré nalezené informace

Odpověď

Dobrý den,

konflikty mezi tibetskými buddhistickými školami Karma Kagjü a Gelugpa jsou v nám dostupné literatuře zmíněny. Jedná se ovšem o konflikty staršího charakteru, než je ten, který uvádíte.

Počátky těchto rozepří sahají až do konce 15. století.

"Zdá se, že velké nepřátelství mezi Karma Kagjü a Gelugpou, které mělo zesílit až v následujících staletích, bylo následkem spíše než příčinou událostí z doby okolo roku 1498."

(zdroj: KAPSTEIN, Matthew. Dějiny Tibetu. 1. vyd. Praha: Grada, 2011. str. 142.)

Jednotlivé konflikty a střídání představitelů škol ve vedení Tibetu v následujících staletích můžete nalézt mimo jiné v knihách:

* KAPSTEIN, Matthew. Dějiny Tibetu. 1. vyd. Praha: Grada, 2011. 328 s. ISBN 978-80-247-3268-8.

* ZHWA-SGAB-PA-DBANG-PHYUG-BDE-LDAN a KOLMAŠ, Josef, ed. Dějiny Tibetu. Překlad Josef Kolmaš. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 428 s. Dějiny států. ISBN 978-80-7106-410-7.

Zmíněné publikace popisují hlavní události v Tibetu poměrně podrobně. Je tedy zvláštní, že Vámi uvedené události zde nejsou ani naznačeny, zvláště, pokud se jednalo o jeden z nejkrvavějších konfliktů v moderní historii Tibetu.

Napjatější situace v Tibetu byla po smrti 13. dalajlámy:

"Koncem roku 1934 se donesly zprávy o dalajlámově smrti a o zatčení Künphel-ly k Tobgjal Pondacchangovi, Künnphel-lovu stoupenci a vůdci místní milice v Markhamu ve východním Tibetu. Tobgjal shromáždil své vojsko a zaútočil s nim na vládní vojáky generála (dapöna) Nornamga, kteří tam byli rozmístěni k ochraně hranic. V době útoku se dapön Nornang nacházel mimo uvedenou oblast. Vládní vojska tehdy utrpěla ztráty a Markhamu se zmocnil Tobgjalovy milice."

O dva až tři měsíce později byly jeho milice zničeny vládními silami.

(zdroj: ZHWA-SGAB-PA-DBANG-PHYUG-BDE-LDAN a KOLMAŠ, Josef, ed. Dějiny Tibetu. Překlad Josef Kolmaš. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. str. 236)

Publikace se zmiňují též o vzrůstajícím konfliktu mezi regenty a hrozbě občanské války v Tibetu mezi lety  1946 - 47. Není ovšem uvedeno, že by k ní došlo, popřípadě, že by se situace v Tibetu natolik vyhrotila, že by došlo k přepadávání klášterů a vzájemnému vyvražďování.

O násilí se zde hovoří až po čínské invazi v roce 1950.   Zvláště pak v souvislosti s hnutím odporu a národním povstáním v Tibetu.

Použité zdroje

Další použitá a doporučená literatura:

* DUNHAM, Mikel. Buddhovi bojovníci: příběh tibetských bojovníků za svobodu, účasti CIA, čínské invaze a pádu Tibetu. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2011. 390 s. ISBN 978-80-7432-104-7.

* KOLMAŠ, Josef. Tibet. 1. vyd. Praha: Libri, 2011. 191 s. Stručná historie států; sv. č. 75. ISBN 978-80-7277-483-8.

* COLLARD, Gilbert a GRASDORFF, Gilles van. Posvícení v rudých tmách: dokument o čínské okupaci Tibetu. Vyd. 1. Praha: Volvox Globator, 2004. 269 s., [16] s. obr. příl. Tibet; sv. 4. ISBN 80-7207-510-1.

* CRAIG, Mary. Krvavé slzy: čínská okupace Tibetu 1951-1991. 1. vyd. Praha: DharmaGaia, 1999. 375 s. ISBN 80-85905-57-4.

* SKLENKA, Ľubomír, ed. Pravda o Tibetu: fakta a svědectví. 1. české vyd. Praha: Lungta, 1999. 107 s. ISBN 80-902650-0-6.