Jak katalogisovat domácí a jiné menší knihovny

Text dotazu

Prosím o radu, do souboru jakého formátu souboru nejlépe ukládat informace o knihách v domácích a jiných knihovnách (např. farních) - když si někdo již dá tu práci a digitalisuje seznamy, chtěl by, aby výsledná database byla co nejvíce kompatibilní s těmi profesionálními, aby byla přenositelná po internetu a pokud možno všude použitelná. Můžete doporučit nějaký formát katalogu, příp. i program pro jeho tvorbu (nejlépe samozřejmě vše freeware, nezatížené patenty apod.)? Děkuji předem.

Odpověď

Vážený pane, můžete použít jednak Microsoft Acces, což je součást Microsoft Office. Pomocí něj můžete vytvořit databázi, v níž je možné vyhledávat, je možné ji vystavit na internetu ap. Nicméně by nebyla kompatibilní s knihovnickými systémy, to jest záznamy by neměly standardní knihovnický formát a nebylo by je možné např. přebírat.
O existenci zcela volného softwaru tohoto druhu by vás informoval nejspíše odborník v této oblasti. Opět může být důležitá kompatibilita alespoň s produkty Microsoftu.
Vzhledem k vašemu dotazu bude asi vhodnější možností pořídit si knihovnický systém, nejdostupnější je systém CDS/ISIS, produkt Unesco. Licence je placená, ale cena není velká. V tom případě kontaktujte zástupce pro ČR. Údaje a kontakty najdete na adrese:
http://portal.unesco.org/ci/en/ev.php-URL_ID=2071&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html .

Pokud by šlo o katalogizaci fondů farních knihoven, mohl by být dobré kontaktovat
- knihovnu Evangelické teologické fakulty (www.etf.cuni.cz/~library , library@etf.cuni.cz), která se v minulosti angažovala např. v soupisu časopisů z oblasti religionistiky v různých českých knihovnách,
- anebo Centrální katolickou knihovnu (www.ckk.cz ).
Možná by se podařilo navázat s některou z těchto knihoven smysluplnou spolupráci.