Jak katalogisovat domácí a jiné menší knihovny

Prosím o radu, do souboru jakého formátu souboru nejlépe ukládat informace o knihách v domácích a jiných knihovnách (např. farních) - když si někdo již dá tu práci a digitalisuje seznamy, chtěl by, aby výsledná database byla co nejvíce kompatibilní s těmi profesionálními, aby byla přenositelná po internetu a pokud možno všude použitelná. Můžete doporučit nějaký formát katalogu, příp. i program pro jeho tvorbu (nejlépe samozřejmě vše freeware, nezatížené patenty apod.)? Děkuji předem.

Vážený pane, můžete použít jednak Microsoft Acces, což je součást Microsoft Office. Pomocí něj můžete vytvořit databázi, v níž je možné vyhledávat, je možné ji vystavit na internetu ap. Nicméně by nebyla kompatibilní s knihovnickými systémy, to jest záznamy by neměly standardní knihovnický formát a nebylo by je možné např. přebírat.
O existenci zcela volného softwaru tohoto druhu by vás informoval nejspíše odborník v této oblasti. Opět může být důležitá kompatibilita alespoň s produkty Microsoftu.
Vzhledem k vašemu dotazu bude asi vhodnější možností pořídit si knihovnický systém, nejdostupnější je systém CDS/ISIS, produkt Unesco. Licence je placená, ale cena není velká. V tom případě kontaktujte zástupce pro ČR. Údaje a kontakty najdete na adrese:
http://portal.unesco.org/ci/en/ev.php-URL_ID=2071&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html .

Pokud by šlo o katalogizaci fondů farních knihoven, mohl by být dobré kontaktovat
- knihovnu Evangelické teologické fakulty (www.etf.cuni.cz/~library , library@etf.cuni.cz), která se v minulosti angažovala např. v soupisu časopisů z oblasti religionistiky v různých českých knihovnách,
- anebo Centrální katolickou knihovnu (www.ckk.cz ).
Možná by se podařilo navázat s některou z těchto knihoven smysluplnou spolupráci.

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

13.02.2008 18:14