J. V. Stalin

Text dotazu

Dobrý den, můj děd prošel anabází Čsl. Legií v Rusku. Vyprávěl v Rusku vyslechnutou historku o tom, že Stalin byl prý ve skutečnosti nedostudovaný duchovní. Jeho nenávist k církvi a inteligenci údajně pocházela z dob jeho teologických studií. Důvodem byla jakási slovní hříčka v jeho mateřštině, parodující jeho původní jméno Džugašvili. Lze tyto informace ověřit?

Odpověď

Vážený pane, historku, kterou uvádíte, se nám nepodařilo potvrdit; bohužel není v našem dosahu nikdo, kdo by uměl gruzínsky a mohl potvrdit či vyvrátit, zda je nějaká slovní hříčka možná.
Z historických pramenů je známo, že Stalin od r. 1888 studoval na církevní škole v Gori a od r. 1894 v semináři v Tiflisu (dnešní Tbilisi). Seminář nedokončil, byl z něj ke konci studia vyloučen, podle jedné monografie záměrně nepodstoupil závěrečné zkoušky. Nicméně bylo zřejmé, že by jimi neprošel pro své názory.
Není také sporu o tom, že Stalin byl poměrně záhy ateistou (zhruba kolem svého 13 roku, podle jedné zmínky byla podnětem pro odvrat od víry četba Darwina nebo seznámení s jeho učením). V každém případě byl jako student semináře již ateistou a nijak zvlášť se tím netajil. V semináři navíc panoval autokratický a udavačský systém, protigruzínský a většina studentů se proti němu stavěla do opozice. V podstatě studium zde podněcovalo revoluční nálady. V tom Stalin nebyl výjimkou, snad jen výrazným případem.
V podstatě lze shrnout, že Stalinův názorový vývoj v té době odpovídal realitě, v níž žil. Uvedená historka by asi byla trochu zjednodušující, i když fakticky ji vyloučit nelze.