Island

Text dotazu

Dobrý den, čím je způsobeno, že na Islandu bez ustání fouká vítr. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den, podnebí Islandu je ovlivněno polohou této země. Ostrov leží v místech, kde se setkávají polární a tropické větry a dva různé mořské proudy a právě tyto jevy mají největší vliv na vznik větrů. Vzniku větru napomáhá i specifický tvar terénu, ve kterém je málo přirozených zábran.

Zdroj:

Zeman, J.: Island : Ostrov zrozený z ohně. Praha - Litomyšl: Paseka, 2002