Isadora Duncanová, Michal Kričfaluši, Jan Březina

Text dotazu

Dobrý den,prosil bych o údaje o dni a měsíci
narození a úmrtí - ISADORY DUNCANOVÉ - Isadora Duncanová byla jedna z
nejúžasnějších žen přelomu 19. a 20. století. Lidé ji obdivovali, nebo
zatracovali, málokoho nechala chladným. Byla nespoutaná v tanci i ve svém
osobním životě, zmítána vlnami hvězdné slávy a tragických životních
propadů.Byla manželka ruského básníka Sergeje Jesenija.Na internetu jsem jen
našel rok narození 1878 a umrtí 127 ale den a měsíc narození a umrtí bohužel
ne.

Dobrý den,moc prosím o zaslání údajů o dni,měsíci a
roce narození a úmrtí- Generál Michal Kričfaluši se narodil roku 1921 v
Kričově na Podkarpatské Rusi v někdejším Československu. Před maďarskou
okupací v předvečer druhé světové války uprchl do Sovětského svazu bojovat
za osvobození svého domova.Nikde na internetu to nemůžu najít.

Dobrý den prosím o zaslání údajů o dni,měsíci a
roce narození Jan Březina, mladý letecký mechanik, který žil ve 30. letech v
Sovětském svazu, prožil krátký, ale dramatický a tragický život. Byl
účastníkem slavné Papaninovy polární výpravy, která dobyla severní pól. V
čase stalinských represí byl popraven.Myslím že asi byl popraven roku 1937
ale to nevím přesně.

Odpověď

Dobrý den,
odpověď na Vaše tři požadavky, které se týkají dat narození a úmrtí osobností Isadory Duncanové, Michala Kričfalušiho a Jana Březiny, posíláme v jedné odpovědi.

Isadora Duncanová, zakladatelka moderního výrazového tance, se narodila
26.5.1878 v San Franciscu - California, USA a zemřela 14.9.1927 ve francouzském městě Nice.
Zdroje informací:
 Duncan, Isadora. My life. 1st Sphere Books ed. London : Sphere Books, 1968.
(v roce 1932 vyšla kniha i v českém překladu) http://www.lkwdpl.org/wihohio/dunc-isa.htm

Generál Kričfaluši je autorem dvou autobiografických knih:
Účtování s časem. Díl první, V náruči gulagu. 1. vyd.  Praha : Společnost Rusínů a přátel Podkarpatské Rusi : Česká expedice, 2004, ISBN 80-85281-75-9

a
Účtování s časem. Díl druhý, Zač jsme bojovali. 1. vyd. Praha : Společnost přátel Podkarpatské Rusi : Česká expedice, 2005 ISBN 80-85281-76-7.
Zde jsou uvedena tato životopisná data: narozen 3.9.1921 (sám si ovšem není přesným datem narození jist, v matrice je uvedeno datum 13.9.)Kričov (Podkarpatská Rus) a zemřel 17.6.1994.

Poslední jmenovaný, polárník a letecký mechanik Jan Březina, je autorem knihy Cesta na severní pól (V Praze : Lidová kultura, 1937). Databáze Národních autorit NK ČR uvádí informace zpracované Památníkem národního písemnictví. Jsou zde uvedeny tyto informace:  Březina, Jan, 1914-1944, Narozen 5.1.1914 v Kolíně, zemřel 16.8.1944 v SSSR. Letec, cestopis o výpravě na severní pól. (Viz.: http://sigma.nkp.cz/cze/aut ).