Interpunkce "mírně řečeno"

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu stran správného užití slov "mírně řečeno" ve větě. Je možné oddělit slova čárkou? A pokud ano, podle jakých pravidel se v tomto a obdobných případech postupuje? Děkuji.

Příklad: Petrova hypotéza byla, mírně řečeno, bláznivá.

Odpověď

Dobrý den,

v tomto případě se pravděpodobně jedná o tzv. vsuvku, která se odděluje čárkami.

Viz Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=151

"Vsuvkou obvykle chápeme celek, který s danou větou významově souvisí jen velmi volně, není začleněn do gramatické stavby věty, do níž je vložen (není jejím větným členem), a proto je zpravidla oddělen čárkami z obou stran. Vsuvku je možné - často dokonce vhodnější - oddělovat pomlčkami: Manželství je, to mi věř, choulostivá záležitost. Prostě mu to, jak se říká, vyšlo. A taková úleva, řekl bych, stojí i za nějakou tu modřinu. Náš generál si s tím, tuším, neláme hlavu. Ekonomické důsledky vyplývají, stručně řečeno, ze špatné obchodní strategie. Nezapomněla jsi, doufám, nic? Rozhodnutí Krajského soudu v Praze je, podotýkám, zcela bezprecedentní. Byl nadmíru spokojen - aby nebyl, když se mu teď tak náramně dařilo - a ve tváři se mu zračil pocit zadostiučinění. To je - na mou duši - první lež, kterou jsem od tebe slyšel. Vzal si s sebou - já nevím - dva tři kousky a dost (v mluveném projevu).

Z příkladů je zřejmé, že vsuvky mohou být v různé míře ustálené a že rovněž různě ovlivňují rytmické členění věty, proto ani pravidlo o oddělování čárkou nelze chápat jako striktní, u některých typů lze od psaní čárky upustit. Patrně bychom volili spíše psaní s čárkou např. u vsuvky já nevím, která si zřetelně zachovává větnou povahu a od zbytku věty bude i v řeči oddělena pauzou, ale u ustálenějšího jednoslovného tuším bude zřejmě vyšší tolerance k psaní s čárkami i bez nich (viz též bod 15)."