intenzita metabolizmu

Text dotazu

Dobrý den,
prosím nevíte odpověď na tuto otázku:
intenzitu metabolizmu živočichů ovlivňuje především:
a)věk jedince
b)pohlaví
c)sluneční záření

Předem Vám děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

nejprve zodpovíme Váš dotaz přesně v rozsahu Vašeho zadání. Intenzitu metabolismu živočichů ovlivňuje především: věk jednotlivce a pohlaví. Citujeme:" Hodnota bazální energetické potřeby (BEP) kolísá v závislosti na věku, pohlaví a konstituci, významnou roli sehrávají některé hormony i tělesná teplota. V období růstu a výboje BEP prudce narůstá, ve 20 letech se stabilizuje na relativně konstantních hodnotách, kolem 30. roku začíná mít klesající tendenci. K velmi výraznému strmému poklesu dochází u žen v souvislosti s klimakteriem (přechod), což souvisí s prudce klesající produkcí ženských pohlavních hormonů. U mužů se produkce pohlavního hormonu testosteronu snižuje pozvolna, proto vyjadřuje stejný trend i pokles bazální energetické přeměny. Při nezměněných dietetických zvyklostech a nízké pohybové aktivitě je pokles BEP důvodem, proč s věkem narůstá u lidí (hlavně u žen) tělesná hmotnost. Muži mají obecně vyšší BEP než ženy. Je to dáno větším objemem svalové tkáně, která vyžaduje i za klidových podmínek více energie než tkáň tuková, která je ve větší míře zastoupena v ženském organismu. Hormony štítné žlázy zvyšují BEP s odstupem několika dnů, adrenalin bezprostředně. Vzestup tělesné teploty o 1% zvyšuje BEP o 12 %. Vliv sehrávají i emoce - agresivita zvyšuje a deprese snižuje hodnotu BEP."

Zdroj: MERKUNOVÁ, Alena a OREL, Miroslav. Anatomie a fyziologie člověka pro humanitní obory. Vyd. 1. Praha: Grada, 2008. 302 s. Psyché. ISBN 978-80-247-1521-6.

Další literatura:

* HANČOVÁ, Hana a VLKOVÁ, Marie. Biologie v kostce: pro střední školy: [obecná biologie, botanika, zoologie, biologie]. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008. 176 s. Maturita v kostce. V kostce. ISBN 978-80-253-0606-2.