Inicialy malíře RK

Text dotazu

Obrázek ,pohled z Karlova mostu na Hradčany.Na mostě několik postav v dobovém oblečení(1900). Na zadní straně nálepka: -RÁMY-OBRAZY --Evžen Kačerovský PRAHA II Školská 32. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Na základě monografie: Pavliňák, Petr a kol. Signatury českých a slovenských výtvarných umělců. Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1995. 263 s. Prameny a dokumenty. ISBN 80-901752-0-1 si dovolujeme konstatovat, že by se mělo jednat o Richarda Klenku z Vlastimilu. Informace o tomto malíři a architektovi viz. přiložený odkaz:
http://www.earchitekt.cz/clanek/3172-richard-klenka-rytir-z-vlastimilu-rytir-na-kole.aspx

Další informace naleznete v publikaci:  Toman, Prokop, ed. Nový slovník československých výtvarných umělců. 3., značně rozš. vyd. V Praze: Tvar, 1947-1955. 3 sv. Tato kniha podává následující informace o autorovi:

Richard Klenka z Vlastimilu
* 7.7.1873 v Praze, + 6.10.1954 v Praze
Architekt, malíř krajin a architektur a profesor uměl. Průmyslové školy v Praze v l. 1902 - 1935. Studie: vys. Škola architektury  a pozem. Stavitelství na technice v Praze, (1890 - 1897, u prof. Kouly a na spec. šk. archit. U prof. Schulze). Byl po nějakou dobu na praxi u prof. Schulze při stavbě uměleckoprůmyslového muzea, načež r. 1898 se odebral do Paříže, kde studoval v ateliérech u profesora Debrie a Raulina na École des Beaux Arts. R. 1899  pracoval u arch. Benouvilla pro pařížskou výstavu světovou. Procestoval Francii, Belgii, Španělsko, Anglii  a r. 1901 Itálii. Výsledky svých cest, akvarelové studie, vystavil r. 1901 v Rudolfinu v Praze. R. 1905 podnikl za účelem studia uměl. průmyslu cestu do Cařihradu a po Malé Asii a r. 1907 po Švédsku a Norsku. Účastnil se několika soutěží architektonických, tak na úpravu Starého Města pražského r. 1901, kde návrh jeho získal III. cenu, a na to úpravu pláně letenské r. 1902 (I. cena). Jako výkonný architekt navrhl několik průčelí domů, pro hudební festival v roce 1904navrhl úpravu výstavního paláce ve Stromovce, pro výstavu jubilejní r. 1908 pavilon obchod a živnost. Komory pražské a restauraci pivovaru "U Primasů". Za návrh čes. expozice na světové výstavě v Barcelóně r. 1929 získal diplom Grand prix. Z jeho projektů byly provedeny dále některé nájemní domy v Praze, zvl. Hotel Ambassador a biograf Pasáž z Václavského nám. (spolu s arch Weyrem); škola ve Vel. Poříčíu Hronova (1912); restaurace biskup. Chrámu v Čes. Budějovicích (1911 - 1913); korunovační oltář na Sv. Hoře u Příbrami (1928). V oboru uměl. průmyslu navrhl mnoho zařízení bytů, náhrobků, keramik aj. Byl spoluredaktorem časopisu "Dílo", kam přispěl r. 1903 a 1906 odbor. Články. V jeho tvoření je patný vliv studia ve Francii. V architektuře s oblibou pracuje podle slohu barokního.