Informace o vydaných dokumentech - periodikum Český denník

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych požádat o zaslání bližších informací týkajících se Českého denník, který u nás vycházel od roku 1916? predem dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den, Český denník (1912-1916)- Český deník (1916-1944) vznikl sloučením Plzeňských listů a Plzeňského obzoru a začal vycházet 31.12.1911. Byl to mladočeský, od roku 1918 národně demokratický deník. V rámci opatření tzv. totálního válečného nasazení bylo jeho vydávání 20.8.1944 dočasně zastaveno a nebylo již nikdy obnoveno.

Noviny vycházely denně, od r. 1912 dvakrát denně (v poledne a ve 2 hodiny v noci), po dobu války balkánských států s Tureckem také v 18 hodin večer. Od r. 1913 jednou denně, od 15.10.1917 do 1.6.1918 v pondělí nevycházely, pak opět denně.

Od 11.9.1914 do r. 1920 vycházel denně v 5 hodin odpoledne Večerník Českého deníku. K nedělnímu číslu vycházela také beletristická příloha Besedy Českého deníku. Od r. 1938 vycházel deník v neděli a ve svátek pod názvem Nedělní Český deník.

Majitelé, nakladatelé, vydavatelé a tisk: Závody pro průmysl tiskařský a papírnický se sídlem v Plzni (dříve J. R. Port v Plzni a Th. Venta v Praze), od r. 1920 Grafické závody Neuber, Pour a spol.

Šéfredaktoři: Josef Hevera a Jindřich Strnad, od r. 1914 Josef Hevera a Hugo Filla, od r. 1918 Antonín Žalud, od r. 1919 Vojtěch J. Kosnar, v r. 1928 Jindřich Strnad, později Vojtěch J. Kosnar, od 16.5.1929 Josef Strnad, od 5.6.1929 Ladislav Khás, od 25.12.1936 František Naxera, od r. 1938 Antonín Bouchal.

Periodikum je v současné době k dispozici ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje

http://www.svkpl.cz/nova_1.htm

Zdroje:

Dějiny Plzně v datech od prvních stop osídlení až po současnost / Jaroslav Douša ... [et al.]. -- 1. vyd. -- Praha : Lidové noviny, 2004. -- 787 s.

Bibliografie časopisů západočeského kraje / František Fabian. -- Vyd. 1. -- V Plzni : Krajské nakladatelství, 1961. -- 186 s. ; 17 cm. -- (Prameny a příspěvky k dějinám Plzně a Záp. kraje ; Sv. 13). -- Obsahuje bibliografii a rejstříky

Databáze Česká národní bibliografie