Informace o vydání knihy

Text dotazu

Vyšla již kniha Má vášnivá hříšná láska o Kateřině Zaháňské?

Odpověď

Má drahá, hříšná lásko

AUTOR: Pavlíková, Děvana

Anotace:

OBJEV V BRITSKÉ KNIHOVNĚ V LONDÝNĚ: Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi 1814 - 1815

Výbor z doposud nepublikovaných milost­ných listů Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské, které téměř po dvě století odpočívaly v Anglii v uzavřené pozůstalosti anglického diplomata, jemuž byly adresovány, poskytuje vzácnou možnost nahlédnout do hluboce ­intimní a citlivé zpovědi pisatelky, kterou zná­me od dětství jako ratibořickou „paní ­kněžnu“ z Babičky Boženy Němcové.

Kulisou k emotivně laděné soukromé kores­pondenci je doba Napoleonova pádu a legendárního Vídeňského kongresu. Důležitá role této poněkud záhadné Evropanky na politic­ké scéně kontrastuje s jejími osobními ambicemi, úspěchy a zklamáními. Listy vévodkyně dokreslují naši představu o osobnosti této moderně se projevující ženy: je laskavá a poddajná, když jí tak velí srdce, ale nesmlouvavá a tvrdá sama k sobě, když se rozhodne jít svou vlastní cestou. Je ženou, která hledá své životní štěstí v závislosti na milovaném muži, ale také bytostí, v níž je hluboce zakořeněno vědomí nezávislosti.

Vedle životopisného příběhu obou protagonistů kniha obsahuje edici většiny archivované korespondence vévodkyně Frederiku Lambovi, a to nejen v komentovaném českém překladu, ale i v anglickém a francouzském originále. Autorka knihy, která má ­dlouho­letou zkušenost pracovnice Britské knihovny v Londýně, tak českému čtenáři zprostředkovává se zevrubným poznámkovým aparátem dosud neznámý pramenný materiál. Vyprávění na něm vystavěné činí knihu čtivou, romantickou i napínavou; bohatý ilustrační doprovod, získaný z mnoha evropských institucí i soukromých sbírek, zvyšuje její atraktivitu.

EDICE: Beletrie

FORMÁT: váz. 173x235 mm, 240 s., barevné

ISBN: 978-80-7420-002-1

CENA: 338 Kč (cena v e-shopu 321,1 Kč)

RECENZE:
Lidové noviny: Milostné dopisy vévodkyně Zaháňské - kněžny z Babičky vyšly knižně
Hospodářské noviny: Kněžna z Babičky psala milostné dopisy. Teď vyšly knižně
ČT24: Milostné dopisy paní kněžny z Babičky našly čtenáře po 200 letech