informace o slovu etiologie

Text dotazu

informace o slovu etiologie

Odpověď

Dobrý den,

slovo etiologie je ve většině odborných publikací definováno jako nauka o původu a příčinách nemocí, pouze v některých zdrojích
je výraz etiologie vysvětlen šířeji.

etiologie
(řec.aitiá - příčina, logos - nauka) nauka o příčinách, resp.podmínkách vzniku určitých jevů, vztahuje se hlavně k medicíně a
psychopatologii (např. etiologie neuróz)

Universum : [encyklopedie pro 21. století] ; [1. sv.] A-M.  V Praze : Knižní klub ; Euromedia Group, 2006. 645 s. ISBN 80-242-1755-4.

etiologie
Tímto slovem označuje už Démokritos* vědecké studie příčin. Vyskytuje se hlavně v medicíně, kde znamená hledání příčin nemocí. U Cournota* znamená úvahy o hlubinných příčinách historických událostí, a splývá tak s filozofií dějin. Jako etiologický mýtus označujeme vyprávění, které má objasnit původ nějakého zvyku nebo instituce (např. založení města).

Durozoi, Gérard, Roussel, André. Filozofický slovník.  Gérard Durozoi ; André Roussel. Praha : Ewa, 1994. 352 s. ISBN 80-85764-07-5.

www.Wikipedie.cz - na těchto stránkách najdete další zajímavé odkazy a informaci o tom, že etiologie se může vztahovat také
k biologii, fyzice i filozofii.

S přáním příjemného dne  Bc.Hana Myslivcová, Knihovna města Hradce Králové.