Indiáni

Text dotazu

Dobrý den,
proč je dnes v Jižní Americe více Indiánů než v Severní?

Odpověď

Dobrý den,

přesnou odpověď na Vaši otázku se nám bohužel nepodařilo nalézt. V Jižní Americe žilo již před příchodem Evropanů mnohem více Indiánů než v Severní.

Tehdy měla podle odhadů Severní Amerika asi 1-1,5 miliónů (někdy se také uvádí 2-3 mil.) , Mezoamerika 5 miliónů a Jižní Amerika 10-15 miliónů obyvatel. Tyto údaje nasvědčují tomu, že Jižní Amerika dokázala svým domorodým obyvatelům poskytnout vhodnější a příznivější přírodní podmínky pro jejich způsob života.

Osvojování Ameriky zahájili předkové Indiánů a Eskymáků asi před 30 000 lety, když z Asie, ze Sibiře, začali přecházet přes tehdy existující pevninské spojení obou kontinentů v místě dnešního Beringova průlivu.

Postupovali za zvěří dále na jih, až po dlouhé době dosáhli jižního cípu Ameriky. Jejich malý počet, obrovské prostory a nutnost přizpůsobovat se stále se měnícím podnebným podmínkám byly příčinou vzniku mnoha indiánských kmenů, lišících se od sebe jazykem a stupněm vývoje. Zabývaly se hlavně lovem, pastevectvím a sběračstvím. Převažovaly mezi nimi kočovné kmeny, jen některé z nich provozovaly zemědělství. V Severní Americe pouze na území Mexika vznikly postupně mocné říše Mayů, Toltéků a Aztéků, kde se vedle zemědělství rozvíjela i řemesla, obchod a vznikla města. Podobnou, avšak rozsáhlejší říší, byla v Jižní Americe říše Inků.

Vývoj indiánských kultur byl násilně přerušen vpádem bělochů. Vlivem válek, epidemií a těžké práce, k níž byli donuceni dobyvateli, Indiáni rychle vymírali. Během kolonizace bylo mnoho skupin Indiánů vyhubeno, další vymřely, popř. vzájemně splynuly; některé změnily způsob života (zejména v Severní Americe).

Kolonizování Ameriky zcela změnilo rasovou a jazykovou strukturu obyvatelstva. Postupem času vznikly mezi Latinskou a Anglosaskou Amerikou značné rozdíly. Anglosaská Amerika byla kolonizována později (17.-19. století) a jejími hlavními kolonizátory byli Angličané a Francouzi, kteří se snažili vytlačit Indiány do rezervací, kde pak žili ve velmi špatných podmínkách. Nedocházelo tak míšení ras, což mohlo být také důvodem k tomu, že se počet Indiánů snižoval (v současné době tak v Severní Americe převažují zejména běloši a černoši). Naproti tomu Latinská Amerika byla Španěli a Portugalci kolonizována dříve (16.-18. století), kolonizátoři se snažili Indiány ovládnout a využít na práci, docházelo tak k míšení ras (nyní se obyvatelstvo Latinské Ameriky skládá převážné z míšenců, Indiánů a bělochů).

Podle odhadu je dnes v Americe téměř 20 milónů Indiánů, kteří se za Indiány považují a mluví vlastními jazyky, a asi 40-50 miliónů míšenců a Indiánů, kteří přejali současný způsob života. V Severní Americe dnes žije přibližné tolik Indiánů jako v době před příchodem Evropanů.

Použité zdroje:

* BRINKE, Josef et al. Zeměpis Ameriky, Asie a Evropy : zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. Praha : Fortuna, 2002. 192 s., xxiv s. obr. příl. : il. (některé barev.), mapy ; 21 cm. ISBN 80-7168-820-7.

* ZELENÝ, Mnislav a kol. Indiánská encyklopedie : Indiáni tří Amerik. Praha : Albatros, 1994 (Brno : Spektrum). 255 s. : obr. a fotogr. (převážně barev.) ; 30 cm. ISBN 80-00-00415-1.

* JOHNSON, Michael; HOOK, Richard. Encyclopedia of native tribes of North America. Buffalo: Firefly Books, c2007. 320 s. : il. (převážně barev.), mapy ; 32 cm. ISBN 978-1-55407-307-8.

* VOŽENÍLEK, Vít; FŇUKAL, Miloš; MAHROVÁ, Marta. Zeměpis 3 : s komentářem pro učitele. Zeměpis oceánů a světadílů. (2), Amerika, Asie, Evropa. Olomouc : Prodos, 2001. 134 s. : barev. il., mapy, portréty ; 26 cm. ISBN 80-7230-105-5.

* HOLEČEK, Milan; JANSKÝ, Bohumír a kol. Zeměpis světa 2 : učebnice zeměpisu pro základní školy a víceletá gymnázia. Amerika - Asie. Praha : Nakladatelství České geografické společnosti, 2001. 72 s. : barev. il., mapy ; 30 cm. ISBN 80-86034-46-1.

* Ottova všeobecná encyklopedie: ve dvou svazcích. A-L. Praha: Ottovo nakladatelství, 2003. Str. 513. ISBN 80-7181-938.

* http://en.wikipedia.org/wiki/Population_history_of_American_indigenous_peoples