Index stmívání

Text dotazu

Co vyjadřuje index stmívání u dalekohledu. Jaká je optimální hodnota?

Odpověď

Dobrý den,

na Váš dotaz jsem našla následující:

Koeficient stmívání
Aby nebylo rozhodování tak jednoduché, povšimněme si ještě jedné zajímavé okolnosti. Díky
fyziologii lidského oka je výhodnější používat např. pro pozorování v noci objektiv 300mm f/
2,8 než 50 mm f/ 1,4, přestože je světelnost poloviční. Rozlišení dokonce třeba barevného
gradientu je u lidského oka totiž velmi vysoké, a to i za relativně nízké úrovně osvětlení.
Díky tomu je pro dobré pozorování důležitější větší zvětšení než vysoká světelnost.

Matematicky lze tento vztah vyjádřit takto:
Koeficient stmívání = (Zvětšení x světelnost objektivu)0,5

Kupříkladu porovnáte-li nejsvětelnější dalekohledy pro všeobecné použití, 7x50, vyjde Vám
výstupní pole o průměru 7,1 mm. U dalekohledu 12x36 je výstupní pole rovno 3 mm. Dalekohled
7x50 vychází tedy světelnější a zdánlivě pro noční pozorování vhodnější. Avšak porovnáním
koeficientu stmívání dojdeme k opačnému výsledku:

(7x50)0,5 = 18,7
(12x36)0,5 = 20,8

Více o "teorii" dalekohledu můžete najít na http://www.canon.cz/produkty/dalekohledy/dalekohledy.htm (taktéž zdroj předešlého).

Informace z http://www.myslivost.cz/media/clankyDetail.asp?TypR=1&IDR=10334&IDCL=11615:

Výkon za šera (Vs) je někdy označován jako koeficient stmívání. Určuje nám určitou
rozlišovací schopnost při zhoršených světelných podmínkách. V praktických podmínkách nám
parametr výkonu za šera určuje stupeň rozlišitelnosti detailů pozorovaného předmětu za šera.
Výpočtem se stanovuje jako druhá odmocnina ze součinu zvětšení a průměru vstupní pupily
(objektivu). Takže čím má dalekohled větší zvětšení a větší průměr objektivu, tím má větší
výkon za šera a tedy lepší rozlišitelnost detailů obrazu.Dobrý den,

na Váš dotaz jsem našla následující:

Koeficient stmívání
Aby nebylo rozhodování tak jednoduché, povšimněme si ještě jedné zajímavé okolnosti. Díky
fyziologii lidského oka je výhodnější používat např. pro pozorování v noci objektiv 300mm f/
2,8 než 50 mm f/ 1,4, přestože je světelnost poloviční. Rozlišení dokonce třeba barevného
gradientu je u lidského oka totiž velmi vysoké, a to i za relativně nízké úrovně osvětlení.
Díky tomu je pro dobré pozorování důležitější větší zvětšení než vysoká světelnost.

Matematicky lze tento vztah vyjádřit takto:
Koeficient stmívání = (Zvětšení x světelnost objektivu)0,5

Kupříkladu porovnáte-li nejsvětelnější dalekohledy pro všeobecné použití, 7x50, vyjde Vám
výstupní pole o průměru 7,1 mm. U dalekohledu 12x36 je výstupní pole rovno 3 mm. Dalekohled
7x50 vychází tedy světelnější a zdánlivě pro noční pozorování vhodnější. Avšak porovnáním
koeficientu stmívání dojdeme k opačnému výsledku:

(7x50)0,5 = 18,7
(12x36)0,5 = 20,8

Více o "teorii" dalekohledu můžete najít na http://www.canon.cz/produkty/dalekohledy/dalekohledy.htm (taktéž zdroj předešlého).

Informace z http://www.myslivost.cz/media/clankyDetail.asp?TypR=1&IDR=10334&IDCL=11615:

Výkon za šera (Vs) je někdy označován jako koeficient stmívání. Určuje nám určitou
rozlišovací schopnost při zhoršených světelných podmínkách. V praktických podmínkách nám
parametr výkonu za šera určuje stupeň rozlišitelnosti detailů pozorovaného předmětu za šera.
Výpočtem se stanovuje jako druhá odmocnina ze součinu zvětšení a průměru vstupní pupily
(objektivu). Takže čím má dalekohled větší zvětšení a větší průměr objektivu, tím má větší
výkon za šera a tedy lepší rozlišitelnost detailů obrazu.