impaktované časopisy

Text dotazu

Dobrý den, dovoluji si požádat o zaslání seznamu českých (a též zahraničních - v En jazyce) impaktovaných časopisů z oblasti společenských věd, konkrétně z oboru Human factors (sociologie, psychologie, politologie, HF v kosmonautice). Využívám tak poznámky z vašich web o možnosti požádat o zaslání seznamu.

Odpověď

Dobrý den, přehled impaktovaných časopisů nabízí databáze Web of Knowledge. K vyhledávání slouží analytický nástroj Journal Citation Reports. Vámi uvedený obor (Human factors) nemá své zastoupení v kategoriích pro vyhledávání. Ze zmíněných oborů zde naleznete psychologii, popřípadě astronomii. Výsledkem vyhledávání dle předmětu (zadané heslo: human factors) je pouze časopis HUMAN FACTORS (SAGE PUBLICATIONS INC, UNITED STATES, ISSN: 0018-7208) s impact factorem 1.529. Tento časopis je zařazen do kategorií BEHAVIORAL SCIENCES a PSYCHOLOGY. Seznam všech časopisů s impact factorem zařazených do všech výše zmíněných kategorií by byl o více než 150 položkách. V rámci služby Ptejte se knihovny není možné takto rozsáhlý seznam zaslat. Pravidla služby omezují počet poskytovaných záznamů.
Zpracování seznamů časopisů, článků či knih na konkrétní téma je klasifikováno jako rešeršní služba (viz: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_reserse.htm).
Vyhledat potřebné údaje v rámci databáze Web of Knowledge můžete provést i sám, databázi v ČR nabízí celá řada knihoven. Přehled knihoven, které mají zakoupenou licenci na uvedenou databázi, naleznete například na stránkách AV ČR - Statistické údaje o využití Web of Knowledge (Web of Science a Journal Citation Reports)- 2008:
http://www.lib.cas.cz/cs/online-databaze/web-of-knowledge. V českých knihovnách je dostupná i databáze Scopus (http://www.suweco.cz/cz/online-konsorcium-elsevier-scopus.asp, např. Knihovna Akademie věd ČR nebo Ústřední knihovna ČVUT).