II. vánoční mše na motivy narodní a lidové

Text dotazu

Je Jaromír Mácha autorem II. vánočni mše na motivy národní a lidové? Jestli ano, v kterém roce měla "vánoční mše premiéru a kde?

Odpověď

Toto se nám bohužel nepodařilo zjistit. Ve slovníku skladatelů i v podrobném životopise v časopisu Bozeňsko z roku 1948 je pouze zmínka o datumu provedení první Kladenské vánoční mše lidové 25.12.1939. Pak je tam datum provedení Slavnostní mše kutnohorské - Vzkríšení a život, ta byla poprvé uvedena 21. 4. 1940 v Kutné Hoře. To ale zřejmě není ta druhá mše vánoční. O té je v článku jen zmínka. Píšou tam: ...mnohem obsažnější je počet skladeb církevních. Jsou to dvě latinské slavnostní mše s orchestrem
(k sv. Václavu a Vzkříšení a život), dvě vánoční mše lidové s orchestrem...