Hygienické návyky žen

Text dotazu

Hygienické návyky žen v souvislosti se zánětem močových cest.Chtěla bych zjistit konkrétní věci-jestli má vliv na zánět močových cest vymočení se před a po pohlavním styku, směr utírání genitálu a druh spodního prádla.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu zasíláme následující informace:

Zánět močového měchýře - cystitida, je bakteriální infekce, která postihuje dolní část močových cest.

Mezi symptomy patří bolestivé močení - časté močení nebo nutkání k močení.  Hlavním příčinným činitelem infekce je bakterie Escherichia coli.

U žen dochází častěji k tomuto infekčnímu onemocnění. Mezi rizikové faktory patří ženská anatomie, pohlavní styk a rodinná anamnéza.

U mladých sexuálně aktivních žen je sexuální aktivita příčinou 75–90 % případů zánětu močového měchýře, přičemž riziko zánětu souvisí s četností pohlavního styku. Pro jev častých IMC u čerstvě uzavřených manželství se používá výraz „líbánková cystitida“ či „nemoc svatební cesty“. U žen po menopauze sexuální aktivita riziko vzniku IMC neovlivňuje. Používání spermicidů naopak zvyšuje riziko IMC nezávisle na četnosti pohlavního styku.[1]

Ženy jsou k IMC náchylnější než muži z toho důvodu, že mají mnohem kratší močovou trubici nacházející se blíže análního otvoru.[9] S tím, jak se u žen s menopauzou snižuje hladina estrogenu, se riziko infekce močových cest zvyšuje také v důsledku ztráty ochranné vaginální flóry.

citováno z Wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Infekce_mo%C4%8Dov%C3%BDch_cest, kde také najdete podrobnější informace

Z databáze BMC zasíláme odkazy na literaturu (knihy a články z odborných časopisů), které se zabývají danou problematikou:

NESVADBA, Marcel. Záněty močových cest, jejich prevence a následky. Causa subita, 2013, roč. 16, č. 4, s. 161-163. ISSN: 1212-0197.

KLADENSKÝ, Jiří. Infekce dolních močových cest u žen – možnosti diferencovaného přístupu léčby a prevence. Česká gynekologie, 2012, roč. 77, č. 1, s. 5-9. ISSN: 1210-7832.

KLADENSKÝ, Jiří. Infekce dolních močových cest u žen - možnosti diferencovaného přístupu léčby a prevence. Urologie pro praxi, 2010, roč. 11, č. 5, s. 234-240. ISSN: 1213-1768.

PORŠOVÁ, Martina, Ivan KOLOMBO, Ivan, Jaroslav PORŠa Richard PABIŠTA. Možnosti prevence recidivujících infekcí močových cest. Medicína pro praxi, 2007, Roč. 4, č. 3, s. 116-119. ISSN: 1214-8687.HERBENICK, Debby — SCHICK, Vanessa. Přečti si mě: vše, co potřebujete vědět o vagině a vulvě. Praha : Pragma, 2011. ISBN: 978-80-7349-278-6.

FAIT, Tomáš. Otázky intimní hygieny v ambulantní praxi. Gynekológia pre prax, 2007, roč. 5, č. 2, s. 113,115. ISSN: 1336-3425.

KOTRBOVÁ, Daniela. Intimní hygiena. Praktické lékárenství, 2007, Roč. 3, č. 5, s. 246-247. ISSN: 1801-2434.

NOUZOVÁ, Kamila. Za dveřmi koupelny. Intimní hygiena žen. Moje zdraví, 2006, Roč. 4, č. 2, s. 42-43. ISSN: 1214-3871.

SEDLÁČEK, Petr. Aby močení nebylo mučením. Regenerace, 2005, Roč. 13, č. 9, s. 36-37. ISSN: 1210-6631

GAJDOŠOVÁ, Jana. Zánět močového měchýře neboli infekce močových cest. Ošetřovatelská péče, 2013, roč. 2013, č. 1, s. 30-31. ISSN: 2336-1603.

ČEDÍKOVÁ, Miroslava, L. ČERNÁ, a Zdenka ULČOVÁ-GALLOVÁ. Životní styl plzeňských vysokoškolaček a jeho vliv na mykotická onemocnění. Česká gynekologie, 2009, roč. 74, č. 1, s. 27-30. ISSN: 1210-7832.

ZAMEČNÍK, L., Prevence a léčba močových cest. Praha: Mladá fronta, 2009. 95 s. ISBN: 978-80-204-1941-5

TEPLÁN, V., Infekce ledvin a močových cest v dospělém a dětském věku. Praha: Grada Publishing a.s., 2004. 252 s. ISBN:80-247-0566-4

BARTONÍČKOVÁ, Kateřina. Uroinfekce. Praha: Galén, 2000. ISBN: 80-7262-027-4.

KOHOUTOVÁ, Jarmila. Uroinfekce spojené se zdravotní péčí – epidemiologie, prevence. Urologie pro praxi, 2014, roč. 15, č. 1, s. 30-31. ISSN: 1213-1768.MACEK, Petr. Záněty močových cest (cystitidy), jejich prevence a následky při zanedbání péče - http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=txt295

Na internetu najdete řadu odkazů např.:

CYSTITIDA - ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE - http://www.pharmanews.cz/2008_05/site/clanek4.html

CHMEL, Roman. Infekce v urogynekologii - http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/infekce-v-urogynekologii-148262

Bakalářská práce - http://is.muni.cz/th/326393/lf_b/Bc._prace..txt