Hugo Kraus

Text dotazu

Vážení a milí, co nejsrdečněji Vás pozdravuji. Sháním jakékoliv informace a materiály o prvorepublikovém herci a div. řediteli- Hugo Krausovi. Můžete mi, moc prosím, nějak v tomto pomoci. Mám ještě jednu prosbu, týká se spojení na pamětníky té doby z řad umělců. Např.pana Zd. Mahlera, pro kterého bych měl i dárek. Vím, že žádám nemožné, ovšem jinak to z mé strany nejde. Děkuji-děkuji Vám velice a přeji hodně zdraví a osobní a pracovní pohody.

Odpověď

Hugo Kraus se narodil v Martinkovicich, okres Moravské Budějovice 28.2.1894 a zemřel 8.11.1961 v Praze. Studoval nižší gymnázium a hospodářskou školu. Od 19 let byl u různých venkovských společností. Se zkušenostmi z venkovských divadelních společností po roce 1914 zakotvil v Praze, kde pak do konce nacistické okupace vystřídal řadu operetních scén (smíchovská Aréna, Uranie, Vinohradská zpěvohra, Tylovo divadlo v Nuslích, Opereta v Karlíně, Velká opereta). Jeho činnost vyvrcholila ve Velke operetě, kde byl zprvu komerčním tajemníkem (od r. 1929), potom ředitelem 1934/45). Zároveň po celou dobu působil jako mladokomik v rozsáhlém repertoáru, především v novějším (mj. Fr. Lehár, Rud. Friml, J. Weinberger, L. Fall, E. Kálman). Po válce byl krátce ředitelem Komické zpěvohry v Karlíně (1947-48), a to potom, co se divadlo na jaře 1947 ocitlo ve vážných ekonomických potížích. Půlmilionové manko uhradil ze svých prostředků a poté se stal ředitelem. Zavedl úsporný režim, zredukoval soubor a navzdory oficiálním požadavkům uváděl osvědčené operety v tradičním pojetí. Nedlouho po únoru 1948 byl sesazen a pak už divadelní prostředí opustil. Od r. 1949 byl vedoucím půjčovny krojů a masek služby lidové tvořivosti v Praze I.
V oblasti kinematografie příliš aktivní nebyl. Vystoupil ve čtyřech němých filmech (Démon rodu Halkenů, Boby nesmí kouřit, Titimekův náhrdelník, Irčin románek) a natočil dva filmy zvukové. V Innemanově komedii Sňatková kancelář se objevil jako ředitel hotelu a ve frašce Růžové kombiné hrál hlavní roli profesora Sedláčka.

Čerpáno z publikací:

Československý hudební slovník osob a instituci. Sv. 1, A-L. Praha : Státní hudební vydavatelství, 1963.

FIKEJZ, Miloš. Český film : herci a herečky. Díl 1, A-K. Praha : Libri, 2006. ISBN 80-7277-332-1.

Naše knihovna bohužel žádné kontakty na pamětníky nemá. Pro více informací, případně i kontakty se zkuste obrátit na Divadelní ústav v Praze:

Institut umění - Divadelní ústav
Celetná 17
110 00 Praha 1
URL:http://www.divadelni-ustav.cz/

dotazy: http://www.divadlo.cz/infopult/verejnost.asp?infopult=1