hudební nástroje

Text dotazu

Kolik je na světě hudebních nástrojů?

Odpověď

Dobry den,

hudebnim nastrojum se venuje cela jedna veda a sice nauka o hudebnich nastrojich neboli organologie. "Nauka o hudebnich nastrojich dospela k presnym definicim a ke klasifikaci shod a rozdilu v jednotlivych skupinach hudebnich nastroju teprve v 2. pol. 19. stol. Z tohoto duvodu tedy neni nijak prekvapujici, ze uplne usporadani hudebnich nastroju zatim stale jeste neexistuje. O fenomenu hudebniho nastroje toho totiz vime jeste prilis malo."
Zdroj: OLING, Bert, WALISCH, Heinz: Encyklopedie hudebnich nastroju. Praha : Rebo productions, 2004.
Nejstarsim a nejdokonalejsim hudebnim nastrojem je lidsky hlas. Jednotlive hudebni nastroje, tak jak je zname nyni, maji svuj puvod v davnoveku. Nemely ale takovy statut jako dnes.
"Hudebni nastroje, oznaceni predmetu, jichz clovek zamerne vyuziva v hudebni praxi jako typove i funkcne specifikovaneho zvukoveho zdroje.... V cetnych definicich hudebnich nastroju se zpravidla zduraznuje, ze hudebni nastroj je umele vyrobeny predmet (z prirodnich ci umelych materialu), odpovidajici urcitym fonotechnickym normam.... funkci hudebniho nastroje plni nekdy predmety (dokonce skutecne predmety nebo pristroje), zhotovene primarne pro jiny ucel..."
Zdroj: Slovnik ceske hudebni kultury. Praha: Editio Supraphon, 1997.
Nastroje nemely puvodne zadne hudebni urceni, jednalo se o pracovni nastroje, pomucky k lovu, k zahaneni nepratel nebo zlych duchu (zvonce, rohy, palicky, struny apod.) Staroveka hudba se rozvijela ve spojeni s ritualy, jednotlive nastroje nebyly ale nikde popsany.
Z toho duvodu neni mozne ani presne pocet nastroju urcit. Nyni se pouzivaji nastroje nove vznikle, vyrobene z nejruznejsich materialu, ale i nastroje vyrobene v davnych dobach, ktere se stale zdokonaluji.
Doporucuji Vam prostudovat napr. vypravnou, vyse citovanou knihu Encyklopedie hudebnich nastroju.