hudba primitivních kultur

Text dotazu

Dobrý den,
mohli byste mi doporučit nějakou literaturou, která se blíže zabývá vznikem hudby a hudbou primitovních kultur?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

existuje mnoho různých teorií o vzniku hudby. Vzhledem k tomu že na rozdíl od ostatních druhů umění se u hudby nelze příliš spolehnout na přímé důkazy, jsou tyto teorie nutně částečně spekulativní. Existují následující názory:

.              Hudba se vyvinula napodobováním zpěvu ptáků, respektive přírodních zvuků obecně. Pro tento pohled hovoří pojetí hudby v některých primitivních kulturách.

.              Hudba vznikla jako doprovod společné práce. Rytmická složka hudby pomáhala udržovat pracovní tempo.

.              Hudba se vyvinula společně s řečí. Tato teorie je založena na povaze tzv. tónových jazyků (například čínština), kde se význam vyjadřuje velkou měrou pomocí melodie.

Ačkoliv pro žádnou z těchto teorií neexistují nezvratné důkazy, je třeba si uvědomit, že se navzájem nevylučují. Je tedy možné, že platí více než jedna.

Zdroj: http://www.artistry.estranky.cz/clanky/hudba/vznik-hudby.htmlhttp://www.artistry.estranky.cz/clanky/hudba/vznik-hudby.html

Z báze  NKC Národní knihovny uvádíme příklady záznamů o literatuře k Vašemu tématu, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze. Ve většině knih je uvedena použitá a doporučená literatura.

Další záznamy si pak můžete vyhledat sama zadáním klíčových slov do vyhledávacího formuláře.

[Č.záznamu: 001690671]

Přehled dějin hudby : faktografický soubor hlavních údajů a poznatků pro předmět Dějiny hudby / Bohuslav Vítek. -- Pardubice : Karel Rais, 2006. -- 240 s. ; 21 cm

[Č.záznamu: 000488876]

Přehled světových dějin hudby / Miloš Navrátil. -- Olomouc : Kraj. pedagog. ústav, 1965. -- 276, [1] s. ; 8°

[Č.záznamu: 002344611]

Esej o původu jazyků, kde se hovoří o melodii a o hudebním napodobování / Jean-Jacques Rousseau ; přeložil Martin Pokorný. -- V českém jazyce vyd. 1.. -- Praha : Prostor, 2011. -- 158 s. ; 19 cm

[Č.záznamu: 001782915]

Hudební druhy a žánry / Dana Soušková. -- 1. vyd.. -- Hradec Králové : Gaudeamus, 2007-. --    sv. : noty ; 29 cm

Č.záznamu: 001825407]

Základy hudebních nástrojů, hudebních forem a dějiny hudby / Marie Horáková. -- 2. vyd.. -- Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. -- 54 s. ; 29 cm

[Č.záznamu: 000512189]

Česká hudba : Od nejstarších dob do počátku 19. století / [Autor:] Jan Racek ; Soupis pramenů a lit.: [autor a] Iša Popelka. -- 1. vyd. SNKLHU. -- Praha : SNKLHU, 1958. -- 333, [i] s. : [xxxii] s. obr. příl. ; 8°

[Č.záznamu: 000110127]

Dějiny hudby / Jindra Bártová, Miloš Schnierer, Věra Zouharová. -- Vyd. 3., upr.. -- České Budějovice : Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta, 1995. -- 187 s. ; 20 cm

[Č.záznamu: 000597272]

Dějiny hudby / Paul Landormy ; Přel. František Jelinek. -- Praha : Otto, 1918. -- 303 s. ; 8°

[Č.záznamu: 000751085]

Dějiny světové hudby slovem, obrazem a hudbou / [v pojetí a za vedení Jana Branbergra ... ; spolupracovali Hubert Doležil ... et al.]. -- Praha : Sfinx, Bohumil Janda, 1939. -- 765, [iii] s. ; 4°