Hrobka

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, kde by mohla být pohřbená paní Cecílie Claudie z
Lichtenštejna-Kastelkornu. Zemřela v roce 1664, strýc jejího manžela byl
zemský hejtman Markrabství moravského Kryštof Pavel z
Lichtenštejna-Kastelkornu. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v našich fondech máme jen základní informativní příručky o šlechtických rodech a nic přesného se nám nepodařilo zjistit. Zkuste se v rámci této služby obrátit na knihovnu Národního muzea, která má speciální oddělení zámeckých knihoven a mohli by tam vědět více. - Pokud je věc vůbec možné zjistit.

Další možností je hledání v archivech. V databázi archivních fondů a sbírek jsme zjistili dva záznamy, které by vám mohly pomoci (viz níže). Dále by snad bylo možné zjistit něco v místech, která rodu v minulosti patřila.

Některé základní prameny najdete v jednom ze starších dotazů z našeho archivu:

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/leopold-franz-podstatzky-li-e-chtenstein.

 Archivní fondy a sbírky v ČR

(http://www.mvcr.cz/archivnictvi-a-spisova-sluzba.aspx):

1. Název fondu (sbírky): Rodinný archiv Mitrovských Dolní Rožínka

Uloženo v archivu: Moravský zemský archiv v Brně Místa vzniku fondu Dolní Rožínka Časový rozsah: (1203)1377-1943

Metráž: 16,76 bm zpracováno a inventarizováno 0,24 bm nezpracováno Fond je částečně přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Rod Mitrovských a spřízněné rody Lichtenštejni - Kastelkornové, Stockhammerové a Schröfflové z Mansberka.

Tematický popis: Fond obsahuje majetkoprávní písemnosti, osobní doklady a diplomy, jmenovací dekrety, korespondenci, alba fotografií a fotografie, dokumenty o úřednické a vojenské službě, dokumenty k počátkům průmyslového podnikání na Moravě ze zpráv Mitrovských, dokumenty k selskému povstání 1821 , zavádění Raabova systému abolice robot, zprávy o tureckých válkách, soukromé záležitosti Mitrovských a příbuzných rodů, dokumenty k pernštejnskému panství, Dolní Rožínce a Sokolnicím.

Archivní pomůcky

o JEŽKOVÁ M.-KUDRNOVÁ D.: RODINNÝ ARCHIV MITROVSKÝCH (1203)-1943,(1203) 1377 - 1943. Inventář, 1963, s. 101, ev.č. 933.

2. Název fondu (sbírky): Rodinný archiv Podstatských - Lichtenštejnů

Telč

Uloženo v archivu: Moravský zemský archiv v Brně Místa vzniku fondu Telč Časový rozsah: (1210)1325-1945

Metráž: 9,50 bm zpracováno a inventarizováno 1,45 bm nezpracováno Fond je částečně přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Rod pánů z Hradce, Slavatů, Lichtenštejn-Kastelkornů a Podstatských-Lichtenštejnů.

Tematický popis: Fond obsahuje archiválie rodů pánů z Hradce, Slavatů, Lichtenštejnů-Kastelkornů, zejména jejich majetkoprávní záležitosti, u L-K vztah k jejich majetku v Tyrolsku, dále archiválie rodů Podstatských - Lichtenštejnů zejména v 19. století z působení majitelů ve dvorské službě a v armádě a jejich korespondenci. Součástí fondu jsou též 4 urbáře panství Telč. Cenné jsou genealogické podklady pro historii rodu.

Archivní pomůcky

o VOLDÁN V.: RODINNÝ ARCHIV PODSTATSKÝCH-LICHTENŠTEJNŮ (1210),1325 -1945. Inventář, 1980, s. 173, ev.č. 935.