Hrdelní soudy na Loketsku

Text dotazu

Dobrý den. Ráda bych Vás požádala, zda byste byli tak laskaví a mohli mi doporučit literaturu k tématu mé práce s názvem " vývoj hrdelních soudů na loketsku", kdy není udán úsek z jakého období mají pocházet. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, nalezli jsme pouze jediný článek, který se vztahuje přímo k Vašemu tématu:

Haubertová, Květoslava : Loketsko v ortelních manuálech apelačního soudu v letech 1548-1740. K zániku chebské oblasti městského práva po roce 1548. Sborník Společnosti pro výzkum kamenných křížů 2008, s. 89-99.

- 1548-1740; soudy apelační; dějiny práva; soudy hrdelní; knihy úřední; Chebsko [oblast]; Loketsko [oblast];

(případně: Haubertová, Květoslava : Loketsko v ortelních manuálech apelačního soudu v letech 1548-1740. K zániku chebské oblasti městského práva v roce 1548. In Sborník Chebského muzea 2005 [vyd. 2006], s. 8-22.
Rés. něm. s. 22. Der Ellbogener Kreis in den Handbüchern zu den urteilen des Appellationsgerichts in den Jahren 1548 bis 1740. Die Einschränkung der Stadtrechte im Egerer Gebiet nach 1548)

Tento článek jsme nalezli v databázi Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz/ - báze BIBLIO - Literatura od roku 1990). Dále byste mohla využít články obecněji zaměřené, kde by mohlo být Loketsko také zmíněno:

* Francek, Jindřich: Hrdelní soudnictví v Čechách v 16.-18. století. In: Česká města v 16.-18. století. Sborník příspěvků z konference v Pardubicích 14. a 15. listopadu 1990. Praha, Historický ústav ČSAV 1991, s. 41-61. Rés. něm. s. 59-61. Die Halsgerichtsbarkeit in Böhmen vom 16. bis zum 18. Jahrhundert.

* Pánek, Jaroslav : Městské hrdelní soudnictví v pozdně feudálních Čechách. (Výsledky, problémy a perspektivy studia.) Československý časopis historický (ČČH) 32 [82], 1984, č. 5, s. 693-728. Rés. rus., něm.

Ve stati je zároveň podán zatím nejobsáhlejší přehled o československé a zahraniční literatuře k dané problematice.

V elektronickém katalogu NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) jsme nalezli publikaci týkající se dějin Lokte:

* Dějiny města Lokte / Vladimír Vlasák, Eva Vlasáková. Loket : Město Loket, 2004. 200 s. : il. (některé barev.), portréty, plány, faksim. ; 30 cm. ISBN 80-239-4577-7 (v knize neuvedeno : váz.)

Dále bibliografii a sborník obecně zaměřené na tuto problematiku:

* Hrdelní soudnictví českých zemí : soupis pramenů a literatury / uspořádali Jindřich Francek a Tomáš Šimek. -- 1. vyd.. -- Zámrsk : Státní oblastní archiv ; Pardubice : Východočeské muzeum : Historický klub, pobočka Pardubice, 1995. -- 188 s. : il. ; 29 cm

* Hrdelní soudnictví českých zemí v 16.-18. století : sborník příspěvků z konference, konané v Pardubicích 21.-22.9.1995 = Capital punishment in the judiciary of the Czech lands from the 16th to the 18th century / redigoval Jindřich Francek. -- Vyd. 1.. -- Pardubice : Východočeské muzeum : Historický klub, 1996. -- 192 s. ; 21 cm. ISBN 80-86046-06-0 (Východočeské muzeum : brož.)

* České právo v minulosti / Karel Malý ; [dokumentace Petra Skřejpková]. -- 1. vyd.. -- Praha : Orac ; Pacov : Nuga, 1995 (Praha : Bervik). -- 269 s., [32] s. fot. (některé barev.) ; 22 cm. ISBN 80-85903-01-6 (Nuga. Pacov :
váz.)

 * Čechy (Česko) * Morava (Česko)  * právní řád * právo * české země  * monografie * právo - země české - stol. 11.-20. - monografie

Dále internetové zdroje:

Loketské listy - http://www.loket.cz/listy/rijen_2005.pdf - str. 5

                       http://www.loket.cz/listy/srpen_2003.pdf - str. 5

Užitečné informace budou pravděpodobně obsaženy také v archivních fondech (Archivní fondy a sbírky v ČR -
http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php):

Název fondu (sbírky): Archiv města Loket Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Sokolov se sídlem v Jindřichovicích Místa vzniku fondu Loket Časový rozsah: 1352-1945(1995)
Metráž: 14,56 bm zpracováno a inventarizováno 416,50 bm nezpracováno Fond je částečně přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Městský úřad LoketLesní úřad města LokteMagistrát města Loket Tematický popis: Oddělení AM Lokte-Lesní úřad města Lokte poskytuje bohatý materiál o správě, výrobě a hospodaření lesů města Lokte od 18. stol. a zvláště pak od počátku 19. stol. do roku 1945. Dokumentována je zejména těžba a prodej dřeva a výnosy lesního hospodářství. Kupní smlouvy v nichž je doložena koupě lesů městem Loktem jsou uloženy v listinné části Archivu města Lokte. I v ostatních částech fondu AM Loket je uložen bohatý materiál k dějinám města, panství a oblasti. Pozemkové knihy.
Archivní pomůcky: DVOŘÁK S.-VLASÁK V.: ARCHIV MĚSTA LOKET - LESNÍ ÚŘAD,1716
- 1945. Inventář, 1978, s. 109, ev.č. 6.

Předpokládáme, že hledáte informace o hrdelním právu k obci Loket na Sokolovsku. Obec Loket se také nachází v okrese Benešov, k této obci jsme bohužel mnoho nenalezli, mohla byste využít následující článek nebo uvedenou
bibliografii:

Procházková, Eva: Hrdelní soudnictví v 18. století a střední Čechy. [P., 2.
11. - 31. 12. 1993]. In: FHB 17, 1994, s. 337-339 (viz databáze Historického ústavu AV ČR)

Historicko-vlastivědná bibliografie okresu Benešov. Díl 1 - 4 / Zprac. Ludmila Pánková, Jaroslav Pánek. -- Benešov : ONV, 1980 (Neratovice : OPS [Okr. podnik služeb] Mělník 05). - sv. 1: 310 s., sv. 2: 311-613 s., sv. 3: 311-613 s., sv. 4: 983-1184 s. ; 8° (viz báze NKC).