Hrad Točník

Text dotazu

Dobrý den,prosím o informaci, podle čeho se jmenuje hrad Točník. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

hrad Točník a bývalá ves v podhradí (nyní část Žebráku) se nachází v Křivoklátské vrchovině, jihozápadně od Berouna. Původní hrad byl vybudován králem Václavem IV. v letech 1395 - 1400 na strmém místě, kde se stýká hřbet křemencového valu s hřbetem dnešního Zámeckého vrchu.  Z výše 456 m ovládal spolehlivě široké okolí, hlavně pak dlouhý úsek dálkové cesty vedoucí kolem hradu. Hrad se poprvé připomíná r. 1398 (Toczenik). Jeho jméno je odvozeno zpodstatňující příponou -ík z přídavného jména točný, tzn. hrad, do něhož vedla cesta okolo hory v několika otáčkách. Od r. 1532, kdy vyhořel, je hrad zříceninou.

Zdroj: LUTTERER, Ivan, MAJTÁN, Milan, ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. Praha: Mladá fronta, 1982.

 Tok je nejvyšší hora v Brdech (865 m). Jméno tohoto vrchu je prý podle tokání tetřevů, kteří se kdysi v lesích kolem Příbramě hojně vyskytovali. Dále existuje domněnka, že Tok je předkeltské jméno; nesouvisí s tokati, nýbrž patří k albánskému tok / tog - hromada, kupa. V Evropě totiž obecně nejsou hory pojmenovávány podle křiku nebo zpěvu ptáků. Na Plzeňsku u Rokycan se nachází vrch stejného jména, označovaný též Na toku. Jazykovědci se domnívají, že ze stejného základu je jméno hory Točná nad Kytínem, dále jméno hradu i obce Točník.

PhDr. Antonín Profous, český  odborník na toponomastiku, vykládá ne úplně přesvědčivě jako místa, kam se točí cesta nebo kde se točí vítr, spíše však souvisí s téci (vodní pramen; Nad tokem - pole, kde vytéká voda z pramene; Na toku - zavlažovací strouha na Písecku, Toka - na Berounsku, Hořovicku - strouha na odvádění vody, vodoteč, Pod Točkem - Pyšely). Pro srovnání uvádíme, že slovo toczek ve významu pramen existuje i v polských nářečích. Jméno Točník je název i pro rybník na Třeboňsku.

Zdroj: OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše, KNAPPOVÁ, Miloslava, MALENÍNSKÁ, Jitka, MATÚŠOVÁ, Jana. Pomístní jména v Čechách. O čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha: Academia, 1995.