Hrad Točník

Text dotazu

Dobrý den,prosím o informaci, podle čeho se jmenuje hrad Točník. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

hrad Točník a bývalá ves v podhradí (nyní část Žebráku) se nachází v Křivoklátské vrchovině, jihozápadně od Berouna. Původní hrad byl vybudován králem Václavem IV. v letech 1395 - 1400 na strmém místě, kde se stýká hřbet křemencového valu s hřbetem dnešního Zámeckého vrchu.  Z výše 456 m ovládal spolehlivě široké okolí, hlavně pak dlouhý úsek dálkové cesty vedoucí kolem hradu. Hrad se poprvé připomíná r. 1398 (Toczenik). Jeho jméno je odvozeno zpodstatňující příponou -ík z přídavného jména točný, tzn. hrad, do něhož vedla cesta okolo hory v několika otáčkách. Od r. 1532, kdy vyhořel, je hrad zříceninou.

Zdroj: LUTTERER, Ivan, MAJTÁN, Milan, ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. Praha: Mladá fronta, 1982.

 Tok je nejvyšší hora v Brdech (865 m). Jméno tohoto vrchu je prý podle tokání tetřevů, kteří se kdysi v lesích kolem Příbramě hojně vyskytovali. Dále existuje domněnka, že Tok je předkeltské jméno; nesouvisí s tokati, nýbrž patří k albánskému tok / tog - hromada, kupa. V Evropě totiž obecně nejsou hory pojmenovávány podle křiku nebo zpěvu ptáků. Na Plzeňsku u Rokycan se nachází vrch stejného jména, označovaný též Na toku. Jazykovědci se domnívají, že ze stejného základu je jméno hory Točná nad Kytínem, dále jméno hradu i obce Točník.

 

PhDr. Antonín Profous, český  odborník na toponomastiku, vykládá ne úplně přesvědčivě jako místa, kam se točí cesta nebo kde se točí vítr, spíše však souvisí s téci (vodní pramen; Nad tokem - pole, kde vytéká voda z pramene; Na toku - zavlažovací strouha na Písecku, Toka - na Berounsku, Hořovicku - strouha na odvádění vody, vodoteč, Pod Točkem - Pyšely). Pro srovnání uvádíme, že slovo toczek ve významu pramen existuje i v polských nářečích. Jméno Točník je název i pro rybník na Třeboňsku.

Zdroj: OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, Libuše, KNAPPOVÁ, Miloslava, MALENÍNSKÁ, Jitka, MATÚŠOVÁ, Jana. Pomístní jména v Čechách. O čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha: Academia, 1995.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.11.2014 17:40

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu